עשור לחטיבה המנומרת – מאתר זרוע היבשה

עשור לחטיבה המנומרת

דנה ברנר, תאריך: 24.6.2015
הסיפור מאחורי בחירת השם, המג"ד האתיופי הראשון, גדוד "נצח יהודה", הזמר המפורסם שצמח בחטיבה ועוד. לכבוד עשור לכפיר, קבלו עשר עובדות שלא ידעתם על החטיבה הצעירה
פורסם ב: זרוע היבשה - יחד בונים עוצמה

לכתבה המקורית – לחץ כאן

לפני עשר שנים הוחלט לקבץ את הגדודים לחטיבה אחת. דור המייסדים, אני רוצה להגיד לכם תודה והערכה – החזון שלכם הפך למציאות", הכריז אלוף-משנה אשר בן-לולו, מפקד חטיבת כפיר שציינה השבוע עשור להיווסדה. בטקס שנערך ביום ראשון בעפולה, עירה המאמצת, ציינו השבוע לוחמי החטיבה את התהליך שעברו במהלך השנים מגדודי חי"ר יעודיים, דרך האיחוד וההקמה של החטיבה המרחבית באיו"ש וכיום, החטיבה המתמרנת הגדולה ביותר בצה"ל. לפניכם עשר עובדות אודות החטיבה המנומרת והדרך שעברה בשנים האחרונות.
1. לפני כחצי שנה הפכה חטיבת כפיר לחטיבה מתמרנת, לאחר שנים בהן פעלה רק באיזור יהודה ושומרון. לאחר שבמבצע "צוק איתן" שאירע בקיץ 2014, פעלו לוחמי החטיבה בגדה המערבית. נראה שבמערכות הבאות כפיר תהיה ערוכה לפעילות גם בגזרה הדרומית ובצפונית.
2. באפריל 2009 מונה סא"ל ציון שנקור, כיום ראש ענף הפעלה במפקדת האימנים הטקטים, להיות מג"ד שמשון בחטיבת כפיר ובכך היה המג"ד, ובאופן כללי הסא"ל, האתיופי הראשון בצה"ל.
3. החטיבה קרויה על שמה של חטיבה 500, חטיבת שריון שפורקה בשנת 2004. מפקד פיקוד דרום האלוף סמי תורג'מן, ראש אגף תקשוב האלוף עוזי מוסקוביץ ומפקד פיקוד צפון במלחמת לבנון השנייה האלוף (במיל') אודי אדם היו בין מפקדי החטיבה.
4. מעבר להנצחת שמה של החטיבה שפורקה, ישנה סיבה יצירתית נוספת לבחירת שמה של החטיבה החדשה. כשם שהכפיר הוא בנו הצעיר והחזק של האריה, החיה המסמלת את פיקוד מרכז, כך החטיבה היא החטיבה הצעירה והעוצמתית של הפיקוד.
5. כומתת החטיבה המנומרת, היא בעצם הכומתה היחידה בצה"ל שאינה בצבע חלק ועל כן היה קושי לאשר את צבעה. המח"ט באותו הזמן, תא"ל (במיל') דוד מנחם, התעקש על עיצוב הכומתה בטענה כי צבעי ההסוואה מאפיינים את העקרונות המרכזיים בלחימה בטרור, וכך מסמלים את פעילותה המבצעית של החטיבה. הצבעים החומים והירוקים הם צבעי האדמה ועצי הזית באיו"ש.
6. מפקד החטיבה הנוכחי, אל"ם אשר בן לולו, הינו המפקד הראשון שצמח בפלוגה השייכת לחטיבת כפיר וגם שימש בה כמג"ד.
7. העיר המאמצת של חטיבת כפיר היא עפולה, שם נמצא אתר ההנצחה של החטיבה, נקודת סיום מסע הכומתה בהכשרת הלוחמים והמקום בו מתקיימים טקסים של החטיבה.
8. הזמר המפורסם פאר טסי שירת בחטיבה, וביום ראשון האחרון (21.6) אף הופיע בעצרת העשור.
9. במהלך השנה האחרונה פורק גדוד "לביא" שהיה כפוף לחטיבה, ובמקומו הוקם גדוד "אריות הירדן" – הגדוד המעורב השני בצה"ל אחרי גדוד "קרקל".
10. אחד מגדודי החטיבה הוא גדוד "נצח יהודה", הגדוד החרדי הראשון בצה"ל. תלמידי הישיבות המתגייסים אליו עוברים מסלול ייחודי מאוד, כאשר לקראת השנה השלישית לשירותם הצבאי הם יוצאים לפרק משימה, בו הם משלימים תעודת בגרות ומקבלים הכנה לחיים האזרחיים.