כיצד מכינים את לוחמי העתיד של הסיירת המנומרת, סיירת חרוב של חטיבת כפיר למשימות המורכבות באיו"ש ?

♥ חלוקת תווי שי לראש השנה – אתם יכולים לשנות לחייל במצוקה את החג – לתרומה לחצו כאן ♥

ימים אחרונים למצווה, כל סכום יעזור, התרומה במלואה תועבר לחייליםכיצד מכינים את לוחמי העתיד של הסיירת המנומרת למשימות המורכבות באיו"ש? כתבנו יצא לבדוק איך נראית ההכשרה הייחודית של לוחמי "חרוב", והצטרף אליהם לפעילות המבצעית הראשונה בצה"ל שמתרחשת עוד במהלך ההכשרה

מיכאל אוריה, מערכת אתר צה"ל |30.8.2017

לכתבה המקורית – לחץ כאן

פרויקט הקמת סיירת חרוב תופס תאוצה וקובע תקדים בהכשרת לוחמי צה"ל: דור העתיד של היחידה המובחרת מחטיבת כפיר, שנמצא בימים אלו בעיצומו של האימון המתקדם, ביצע לראשונה פעילות מבצעית בגזרת בנימין במסגרת שבוע הפשיטה הייחודי של הסיירת.

החיילים שעוברים בימים אלו הכשרה הם הראשונים שצלחו מיון ייעודי לסיירת וגויסו אליה ישירות, ועל כן מבנה ההכשרה שלהם שונה בהתאם. "להבדיל מהכשרת הלוחם הרגילה של חטיבת כפיר, להכשרת לוחמי סיירת חרוב הוספנו חמישה שבועות חדשים ושונים", מסביר סרן ינון גדסי, מפקד פלוגת ההכשרה של הסיירת. "השינויים האלו נועדו להכשיר אותם למשימות המורכבות בהן הם עתידים להיתקל במהלך שירותם".

לדברי מפקד הפלוגה, אותה הכשרה נוספת כוללת שבועיים של ניווט מתקדם, שבוע התמקצעות בלוחמת לוט"ר, שבוע מסכמים במהלכו ייבחנו הלוחמים על כל התכנים אשר למדו במהלך הכשרתם, ושבוע פשיטות ייחודי – אותו כבר עברו, ובמהלכו יצאו למבצע המיוחד.

"במסגרת שבוע הפשיטה", מפרט סרן גדסי, "עזבנו את בסיס האימון של החטיבה והגענו לחטיבה מרחבית בנימין, שם הסיירת תופסת כגרע קו. הירידה לשטח לא מוכר, לגזרה מבצעית, היא לדעתי בעלת חשיבות עליונה שתאפשר ללוחמים לטעום מאתגרי השטח וללמוד את מהות הפשיטה בצורה הטובה ביותר".

מדריכי לוט"ר חנכו את הלוחמים במהלך כל השבוע ולימדו אותם את יסודות הפשיטה, עד שהחיילים הגיעו לרמה המקצועית והאיכותית ביותר. אולם גולת הכותרת של האימון הייחודי הייתה הלילה האחרון של הפלוגה בחטמ"ר בנימין.


♥ חלוקת תווי שי לראש השנה – אתם יכולים לשנות לחייל במצוקה את החג – לתרומה לחצו כאן ♥

ימים אחרונים למצווה, כל סכום יעזור, התרומה במלואה תועבר לחיילים


"כשבנינו את ההכשרה שאלנו את עצמנו איך אנחנו מייצרים אימון שיכין את הלוחמים לקראת המשך שירותם", נזכר סרן גדסי. "והבנו שהדרך הטובה ביותר ללמוד פשיטה – היא על ידי ביצוע פשיטה אמיתית".

שאגת הכפיר

לקראת המבצע, שזכה לכינוי "שאגת הכפיר", התכוננו בפלוגה רבות. "צריך להבין שזאת הפעם הראשונה שפלוגת הכשרה בחי"ר ביצעה פעילות מבצעית במרחב 'חם' כל כך. מספר לא מבוטל של מחבלים יצאו מהאזור הזה, ורק בחודש שעבר הגזרה הייתה בכותרות בעקבות הרצח הנוראי בחלמיש", מציין סרן גדסי.

בהמשך למידע מודיעיני שהתקבל בחטיבה, נעו הכוחות מהוואדי הסמוך לבית אל לעבר הכפר דורא אל-קרע, וביצעו בוו סריקות אמל"ח ומיפוי מבנים.

במהלך הפעילות אף התפתחה הפרת סדר על ידי תושבי המקום: אמנם מדובר במחזה שכיח באיו"ש, אך עבור הלוחמים הצעירים, שזאת הפעם הראשונה שלהם בכפר פלסטיני, מדובר היה באירוע משמעותי ומלמד. הם הצליחו להתמודד עם המתפרעים בהצלחה והמשיכו לביצוע יתר משימותיהם.

"שבוע הפשיטה הרים את הפלוגה בכמה וכמה רמות – הבקיאות שלהם בלחימה באיו"ש, הניסיון שהם רכשו וכמובן גם יכולת הביצוע שלהם התחזקו מאוד", אומר בסיפוק סרן גדסי ומסכם: "על ה-ד.נ.א של המחזור הזה יושתת כל מבנה הסיירת בשנים הבאות, ולכן חשוב לנו שלוחמי המחזור הראשון יקבלו בהכשרה את כל הכלים הדרושים על מנת להפוך ללוחמים המובילים של צה"ל בשדה הלחימה הבא".

"אין לנו מקום לפשרות", הוא קובע, "אנחנו נעשה הכל על מנת שכבר בשנים הקרובות, סיירת חרוב תהיה בחוד החנית של צה"ל. המטרה שלנו היא להגן על כל בית ומשפחה בישראל, ואני בטוח שאם נמשיך בדרך אותה אימצנו ואותה אנחנו מבצעים כעת – נעמוד בהצלחה מול כל אתגר".


♥ חלוקת תווי שי לראש השנה – אתם יכולים לשנות לחייל במצוקה את החג – לתרומה לחצו כאן ♥

ימים אחרונים למצווה, כל סכום יעזור, התרומה במלואה תועבר לחיילים

בזכות פעולה מהירה של לוחמי "חטיבת כפיר" נתפסו ערבים שירו מתוך בית באזור כוכב יעקב. הערבים החביאו את הנשק בין מוצרי הבשר שהיו במקפיא.

ירו מתוך בית ו"הקפיאו" את הנשק

בזכות פעולה מהירה של לוחמי צה"ל נתפסו ערבים שירו מתוך בית באזור כוכב יעקב. הערבים החביאו את הנשק בין מוצרי הבשר שהיו במקפיא.

עדו בן פורת , ט"ז באלול תשע"ז 07/09/17 19:18
פורסם ב: חדשות ערוץ 7

האמל"ח וחומרי ההסתה שנתפסו

האמל"ח וחומרי ההסתה שנתפסו

צילום: דובר צה"ל

חלוקת תווי שי לראש השנה – אתם יכולים לשנות לחייל במצוקה את החג – לתרומה לחצו כאן

לוחמים מגדוד 92 של חטיבת כפיר שנערכו אמש (רביעי) לביצוע מעצר בפאתי רמאללה, זיהו לפתע ירי מתוך בית פלסטיני בכפר סמוך לכוכב יעקב בבנימין.

הלוחמים דיווחו על הירי לכוחות נוספים של חטיבת בנימין, ובעזרת גורמי מודיעין ותצפית איתרו את המיקום המדויק של הבית.

סרן יובל סימציס, מפקד הפלוגה בשטח, הכריז על נוהל קרב במטרה "לסגור" על הבית במהירות האפשרית.

בזכות שיתוף הפעולה המוצלח בין הכוחות הפרוסים באזור לבין החטיבה, נתפסו שני ערבים שהיו בבית וברשותם תחמושת וחומרי הסתה לטרור.

מפקד הפלוגה סיפר לאחר האירוע, ״נכנסנו לתעסוקה מבצעית באיזור לפני כשבועיים, אך בזכות ההיערכות המוקדמת ולמידת השטח הצלחנו לתכנן כניסה לכפר בזמן קצר כל כך ולמצוא את הנשק שהיה מוחבא במקפיא בין בשר קפוא וכן לתפוס את החשודים.

"הימצאות אמצעי לחימה בשטח הגזרה היא אחד האתגרים המרכזיים ונמשיך להילחם באיום זה בכל אמצעי שברשותנו", אמר סרן סימציס.

"נמשיך לפעול בכל האמצעים הדרושים על מנת לאפשר לתושבים אורח חיים תקין וביטחון ונמשיך להיות דרוכים על מנת לתת מענה לאירוע טרור בגזרה בזמן אמת כפי שעשינו במקרה זה״, הוסיף מפקד הפלוגה.

חלוקת תווי שי לראש השנה – אתם יכולים לשנות לחייל במצוקה את החג – לתרומה לחצו כאן