סיירת חרוב: ערוכים לפעילויות התקפיות

מג״דים באיו״ש מסכמים שבוע של פעילות מבצעית משמעותית בעקבות הטבח בנווה צוף. ״נמשיך לפעול על מנת למגר את הטרור״.

ערוץ 7 , ה' באב תשע"ז 28/07/17 13:05

פורסם ב: חדשות ערוץ 7

לכתבה המקורית – לחץ כאן

כוח צה"ל בפעילות מבצעית באיו"ש

כוח צה"ל בפעילות מבצעית באיו"ש

צילום: דובר צה"ל

 

לתרומה מאובטחת לחיילי החטיבה trom

מתחילת השבוע עצרו כוחות צה"ל באיו״ש למעלה עשרות מבוקשים ערבים, פעלו בכפר "כובר" ממנו יצא המחבל שביצע את הפיגוע בחלמיש ועצרו 17 פלסטינים בחשד להפרות הסדר שהתקיימו בסוף השבוע האחרון.

בעקבות הפיגוע בנווה צוף שבו נרצחו שלושה מבני משפחת סלומון, יצאה חטיבת בנימין למבצע חטיבתי בכפר "כובר" ממנו יצא המחבל.

מתחילת המבצע ביום שישי בלילה, כוחות צה"ל כיתרו את הכפר, מיפו את ביתו של המחבל לקראת הריסה, עצרו את אמו בעקבות התבטאויותיה שקראו לצאת לפגוע בישראלים, עצרו את אחיו וסייען נוסף, החרימו כספים רבים אשר מקורם בארגוני הטרור, ביצעו סריקות אמל"ח וסגרו בית דפוס שייצר חומרי הסתה.

מפקד סיירת חרוב סא״ל אורן צבר אשר פעל בכפר, אמר כי ״חיילי הסיירת פשטו על הכפר 'כובר' ממנו יצא המחבל וביצעו בו סריקות אמל״ח והחרמת כספי טרור״. לדבריו ״הלוחמים מכירים היטב את גזרת איו"ש וערוכים לפעילויות התקפיות נוספות על המרחב האלים ממנו יצא המחבל״.

כחלק ממשימתם הבלתי פוסקת של כוחות צה״ל בחטיבה המרחבית ״שומרון״, במהלך הימים האחרונים ביצעו כוחות הביטחון מעל עשרה מעצרים של פעילי חמאס, מפרי סדר בגזרה וסוחרי נשק בלתי חוקי.

מפקד גדוד 92, סא״ל איתי זיגדון, סיפר על פעילות הגדוד בימים האחרונים ואמר ״אנו פועלים בכל עת באופן אינטנסיבי בהגנה על הצירים ועל מנת לשמור על אבטחת תושבי הגזרה. המשימה העיקרית שלנו היא לשמור על השקט הקיים ולפעול כנגד כל אדם המבקש להפר זאת.

"אנחנו מבינים שיש לעצור את הגורמים המרכזיים שגורמים להסתה ועל כן בסוף השבוע האחרון ביצענו מספר מעצרים של פעילי טרור וכן של מפירי סדר במרחב. הגדוד נחוש בכל עת לבצע את המשימות אשר יביאו לשקט בגזרה״, הבהיר.

מסוף השבוע האחרון בוצעו 15 מעצרים של פעילי חמאס ומפרי סדר בגזרת החטיבה המרחבית ״מנשה״. ביום שישי האחרון גדוד 75 וכוחות מג״ב פעלו על מנת לעצור הפרת סדר שהתקיימה סמוך ל"טול כרם", במהלכה עצרו תשעה ערבים שניסו לזרוק אבנים וצמיגים בוערים לעבר הכוחות.

מפקד גדוד 75, סא״ל ראדי עזמה, סיפר ״אנו מבינים שכדי לעצור את הפרות הסדר יש לעצור את הגורמים המרכזיים שמסיתים את ההמון. הגדוד נחוש לבצע כל משימה בכל עת. אנו פועלים באופן אינטנסיבי בהגנה על הצירים, היישובים וגדר הביטחון כדי לשמור על תושבי הגזרה ומחוצה לה״.

צילום: דובר צה"ל

לתרומה מאובטחת לחיילי החטיבה trom

 

כוחות החטיבה המרחבית ״אפרים״ עצרו מתחילת השבוע 15 מבוקשים ערבים, מתוכם שישה פעילי ארגון הטרור חמאס. כמו כן, ביום שישי במהלך הפרות סדר אלימות סמוך ל"נעלין", כוחות צה"ל בשיתוף מג״ב החרימו משאית אשר שימשה להסעת צמיגים בוערים להפרת סדר.

מפקד גדוד 405, סא"ל יותם בורשטיין, אשר מבצע תעסוקה מבצעית בגזרה כחצי שנה, סיפר ״לוחמי ומפקדי הגדוד פועלים יום ולילה על מנת לסכל פיגועים בגזרתנו ולאפשר אורח חיים רציף ושקט לתושבי הגזרה. הלוחמים מבינים את המורכבות בגזרה ואת האחריות המוטלת עליהם ודרוכים לכל תרחיש. נעשה כל מאמץ על מנת לשמור על ביטחון התושבים״.

ביום שישי שעבר התקיימה הפרת סדר סמוך לחסם "שוטר" במרחב העיר חברון. במהלך הפרת הסדר נזרקו אבנים ואף הושלך מטען מאולתר לעבר הכוחות.

״פעלנו בתוך חברון הפלסטינית על מנת למנוע מהאלימות לפגוש את תושבינו במרחב היישוב היהודי״ מסביר מג״ד 12, סא״ל סיוון בלוך. במהלך הפרת הסדר נעצרו חמישה פורעים ערבים אשר זרקו אבנים ונלקחו לחקירה.

במוצאי שבת יצאה החטיבה המרחבית ״יהודה״ בשיתוף עם השב״כ למבצע מעצרים חטיבתי בו נעצרו שמונה פעילי חמאס. במבצע השתתפו כלל הגדודים התופסים קו בגזרה והגדוד הוקפץ מיד לתגבר את הכוחות.

״נמשיך לפעול על מנת למגר את הטרור ולעצור פעילי חמא״ס שבכוונתם לבצע פיגועים במרחב״ ממשיך סא״ל בלוך. ״לכל פעילות שלנו יש משמעות גדולה עבור ביטחון התושבים״.

מפקד גדוד ״נחשון״, סא״ל עומר כהן, אשר כוחותיו פרוסים בחטמ"ר עציון מוסיף ומספר כי ״בימים האחרונים כוחותינו פועלים במקצועיות רבה לסיכול פעילויות טרור ואירועי פח״ע. ביום שישי האחרון בעיצומם של הפרעות סדר בגזרה תפסנו מפר סדר מרכזי.

"הכוחות התנהלו בצורה מקצועית ויעילה, תוך שמירה על ערנות ודריכות מתמדת. כמו כן, הכוח ביצע מעצרים של פעילי חמאס בגזרה. כל זאת במטרה לשמור על השקט והביטחון בגזרה״, אמר המג"ד.

צילום: דובר צה"ל

פלסטיני ניסה לדקור חיילים מגדוד נחשון של חטיבת כפיר, בצומת גוש עציון ונורה למוות

המחבל רץ לעבר כוח מגדוד נחשון מחטיבת כפיר שהיה בצומת ונורה בידי אחד החיילים. לא היו נפגעים נוספים במקום. גורם במערכת הביטחון מסר כי המחבל לא מוכר לרשויות החוק.

שבתי בנדט

פורסם ב: וואלה !
לכתבה המקורית – לחץ כאן

 זירת ניסיון הפיגוע בצומת גוש עציון, 28 ביולי 2017 (תצפית TPS , יוסף מזרחי/TPS)

זירת הפיגוע בצומת גוש עציון, היום (צילום: יוסף מזרחי/TPS)
כוח צה"ל סיכל לפני זמן קצר (שישי) פיגוע דקירה בצומת גוש עציון. לא היו נפגעים והדוקר נוטרל. הדוקר פתח בריצה מכיוון צפון לעבר חיילים מגדוד נחשון של חטיבת כפיר שעמדו בצומת. כשחייל הבחין בו שולף סכין, חייל אחר ירה בו והרגו. גורם במערכת הביטחון מסר כי המחבל לא מוכר לרשויות החוק.

לתרומה מאובטחת לחיילי החטיבה trom

ביום שני השבוע נדקר בפתח תקווה עבד עומר אבו הילאל, נהג אוטובוס תושב ערערה בן 32, בידי צעיר פלסטיני תושב קלקיליה בן 21 שישב בעבר בכלא בישראל. אבו הילאל נפצע באורח בינוני לאחר שנדקר כמה פעמים בצווארו.

בליל שבת שעברה נרצחו בפיגוע דקירה בביתם בחלמיש שלושה בני משפחת סלומון, יוסף בן 70, בתו חיה בת 46 ובנו אלעד בן 36. זאת, בשעה שישבו לשולחן השבת וחגגו את הולדתו של נכד נוסף. אם המשפחה טובה, בת 68, נפצעה באורח בינוני-קשה אך מצבה התייצב לאחר שנותחה בבית החולים שערי צדק בירושלים. הבוקר הודיע צה"ל למשפחתו של המחבל, תושב הכפר כובר הסמוך להתנחלות בבנימין, על כוונה להרוס את ביתם, בתוך 72 שעות.

זירת ניסיון הפיגוע בצומת גוש עציון, 28 ביולי 2017 (תצפית TPS , יוסף מזרחי/TPS)
כוח צה"ל בזירת הפיגוע, היום (צילום: יוסף מזרחי/TPS)
סכין ששימשה את המחבל בניסיון הפיגוע בגוש עציון, 28 ביולי 2017 (מערכת וואלה!)
הסכין ששימשה את הדוקר בניסיון הפיגוע

לתרומה מאובטחת לחיילי החטיבה trom

עם היד על הדופק

כוחות מגדוד נחשון של חטיבת כפיר סגרו מעגל כשתפסו כספים שנתן חמאס למשפחה של מחבל שביצע פיגוע נגד חבריהם.

עדו בן פורת , כ"ב בתמוז תשע"ז 16/07/17 21:51
פורסם ב: חדשות ערוץ 7
החיילים בדרך למבצע

החיילים בדרך למבצע   –  צילום: דובר צה"ל

לפנות בוקר, לפני אור ראשון, פעלו כוחות של גדוד נחשון מחטיבת כפיר בכפר בית אומר בחטיבה המרחבית עציון.

כחלק מהמלחמה בטרור ופעילות הסיכול המרחיב, פעלו כוחות מגדוד נחשון של חטיבת כפיר אשר נמצאים בתעסוקה מבצעית בחטיבה על מנת לתפוס כספים שניתנו ע"י ארגון חמאס למשפחתו של המחבל אשר ביצע פיגוע נגד חיילים מהחטיבה בשנת 2015.

מפקד הכוח בזמן האירוע, סמג"ד נחשון, רס"ן סהר פוגל מספר, "חיילים ראו את המשימה כאחת מן המשימות החשובות ביותר שביצעו במהלך הקו. נתפס הרכב של המשפחה. היינו צריכים לעשות את זה תוך מציאות מבצעית מורכבת לאור הידיעה שאם נוציא את הרכב ביחד עם הכוח הצבאי ייגרם לו נזק, ולכן פעלנו באופן יצירתי ומכבד".

הרכב שנתפס הוא בשווי אלפי שקלים השווה ערך לכספים שניתנו למשפחה על ידי הארגון על מנת להשאיר אותם במעגל הטרור.

"אני מאמין שאנו צריכים להישאר עם היד על הדופק בכל הקשור למלחמה בטרור והמשך התמיכה של הארגונים במשפחות מחבלים. כך עשינו במקרה וזה וכך נמשיך לעשות", מסכם סא"ל אביטן.

לתרומה מאובטחת לחיילי החטיבה trom

"לא היה לנו ועד הורים": לוחמי סיירת חרוב בעבר ובהווה על ההבדלים בין התקופות

50 שנה לאחר שפורקה היחידה המיתולוגית עם תום מלחמת יום הכיפורים, היא הוקמה מחדש. במפגש בין מפקדיה ולוחמיה הוותיקים לבין הצעירים, דיברו המשתתפים על השינוי במטרות, באתגרים ובאופי הלחימה.

עוז רוזנברג/ 12/07/2017 15:27

פורסם ב: לוגו אתר מעריב החדש

לכתבה המקורית – לחץ כאן

"לא היה לנו ועד הורים": לוחמי סיירת חרוב בעבר ובהווה על ההבדלים בין התקופות

(צילום:דובר צה"ל)

כשאתה לוקח יהודי, תולה אותו על עץ, הוא מתנדנד, מתנדנד, עד שהוא מתרגל לזה", אמר השבוע (ראשון) זוהר לפיד (69) והצחיק את הקהל הקטן שישב מולו על כסאות פלסטיק והשקיף מאנדרטת הבקעה אל גב ההר המהביל. "אותו הדבר היה איתנו", הוא המשיך, "כולל המרדפים שהתחילו עם הנץ החמה, וכולל לאחר מכן, המרדפים במהלך היום. קיץ, חורף, סתיו, אביב – אין הנחות".

בשורות הראשונות מולו הושבו בני שכבת הגיל שלו, גברים ונשים בני הגיל השלישי. אלה הם ותיקי סיירת חרוב ומשפחותיהם, הסיירת של זוהר לפיד – שבשלהי שנות ה־60 עוד נקרא זוהר פודולי – שפעלה שמונה שנים בלבד בין מלחמת ששת הימים ומלחמת יום הכיפורים ואז התפרקה, לא לפני שהפכה למעין מיתולוגיה. "אנחנו ברגע זה נמצאים במקום הזה שאני עכשיו מסמן אותו", החווה אל מפה שהחזיקה מולו אישה עם צמה ארוכה וכובע שעליו מתנוסס סמל היחידה. "זה הציר שבעצם בא מאזור שפלת החוף".

בימים ההם המרחבים הללו זכו לשם אחר. "ארץ המרדפים" כינו אותם הישראלים, שהאופוריה של ניצחון מלחמת ששת הימים אפשר להם להתמודד איכשהו עם פגעי מלחמת ההתשה שהתרגשה עליהם מיד. "מרדפים", על שם הפעילות המרכזית של חיילי הסיירת הטרייה חרוב – מסעות מרדף בלתי פוסקים אחר מחבלים שניסו כל הזמן להסתנן מכיוון ירדן שאך נסוגה אל עבר הגדה המזרחית של הנהר.

"כמעט כל יום היה ניסיון חדירה", סיפר לפיד ל"מעריב המגזין". "בהתחלה של שלושה־ארבעה מחבלים ואחרי זה חוליות יותר גדולות, אפילו של עשרה. אני השתתפתי בעשרות מרדפים, המטרה הייתה לעשות הכול כדי לתפוס אותם לפני שהם מגיעים מגב ההר. כי מרגע שהם חברו לכפרים, הם נטמעו בתוך האוכלוסייה ואז אתה בבעיה".

במובן זה דבריו של לפיד במצפה הבקעה השבוע כוונו בעיקר אל מי שעמדו מולו בשורות האחוריות דווקא. הדור הנוכחי של הסיירת, זאת שהוקמה מחדש בנובמבר האחרון על חורבות הישנה. "אני שמח מאוד שאתם פה ביום הזה בשעה הזאת, בטמפרטורה הזאת", ניסה להפיס את דעת החיילים שעמדו חנוטים במדי זית למרות החום הכבד ששרר השבוע במצפה. אם כבר מתעלפים מחום, לפחות שיידעו כי הם לא לבד. "כך חיינו במשך שנתיים ב־68'־69'", אמר להם. "בלי שום דבר. לא מזגן, כלום".

"הקשר ההיסטורי אומר לנו הרבה". סא"ל אורן צבר (מימין) ואלוף במיל' יהודה בר. צילום: דו"צ

אחר כך החבורה הקטנה התקפלה אל האוטובוסים ונסעה אל המועצה האזורית בקעת הירדן, שם התקיים טקס הוקרה – לוותיקים שלחמו ולחבריהם שנפלו. וכן, גם להקת פיקוד מרכז הגיעה ושרה כמובן את השיר ההוא על האהוב מן הסיירת שהפך להמנון היחידה. "היינו ותיקי סיירת חרוב, משפחות החללים, וזכר החללים היה איתנו", אמר סגן אלוף אורן צבר, שמפקד על הסיירת כיום. "היינו גדוד חרוב, עם משפחות החללים והמפקדים של הסיירת המתחדשת, כשהדבר המיוחד, והחיבור הוא למעשה של ברית חזקה שנקשרת ומתהדקת".

יצאה מההקפאה

חרוב הוקמה למעשה מחדש כבר באמצע שנות ה־90, אך לא כסיירת אלא כגדוד חי"ר, אחד מחמישה שמרכיבים את חטיבת כפיר, שמוקד פעילותה בשטחים. אומנם, כמו הסיירת שעל שמה הוא נקרא, גם תחום התמחותו של הגדוד הייתה לוחמה בשטח בנוי – "לוחמה זעירה" בעגה הצה"לית – ולצד זאת לחימה נגד טרור. אך כאן הדמיון נגמר. רק בסוף שנת 2016, כמעט 50 שנה אחרי שצה"ל פירק את סיירת חרוב כאקט מנהלתי התייעלותי כולל שעשה לאחר ההפסד הצורב של מלחמת יום הכיפורים, הוא החליט להוציא את הסיירת ההיא מן ההקפאה ולהפיח בה חיים מחדש. עם זאת, אומרים חיילים ומפקדים מאז ומהיום שהגיעו השבוע לטקס האיחוד בבקעה, כי הגם שהזמנים השתנו מאוד, ועמם האתגרים והיכולות והמתח שבין שני אלה – הם רואים את הסיירת הנוכחית כהמשך ישיר של זאת שהייתה אז. "מובן שאין קשר מקצועי", מודה סא"ל צבר, "האם אפשר לחבר קשר ישיר בין יחידה 101 לגדוד 101? התשובה היא שלא. אבל הקשר ההיסטורי, גם למקום שבו זה מתבצע, והעובדה שבחרנו לעשות את ההתייחדות במרחב ארץ המרדפים, ושהלוחמים הוותיקים עדיין איתנו, זה אומר לנו הרבה. בעתיד אני מקווה שנעשה עוד מפגשים כאלה בעקבות הקרבות – זה לב הקשר".

אל"מ (במיל') יהודה בר – המכונה בפי כל 'י"ב' – מקשיב לדברים. "אתה יכול לשאול את אותה השאלה לגבי כל יחידה בצה"ל שהייתה לפני 40 שנה לעומת היום", הוא אומר, "השם, נכון שהוא סמלי, אבל המסורת ומורשת הקרב של היחידה בעצם מגשרות על פער הדורות הזה". בר עצמו פיקד על הסיירת בין השנים 70'־72'. הימים ימי מלחמת ההתשה והעבודה שלו ושל חייליו הייתה רבה אז. "מלחמת ההתשה די נשכחה מההיסטוריה של עם ישראל", הוא אומר, "לא כל כך מדברים על זה, אבל 50% מהחללים (של מלחמת ההתשה – ע"ר) היו בגזרה המזרחית. אז אותי פחות מעניין ההיבט המקצועי – אותי יותר מעניינת המורשת הערכית. הכרת השטח בצורה בלתי רגילה, הגמישות המחשבתית, הידיעה הבלתי מתפשרת שאנחנו חייבים לעמוד במשימות האלה בתנאים הכי קשים שאפשר – אלה הערכים שהסיירת חרתה על דגלה".

"וגם להיות יחידת הקצה המבצעי של חטיבת כפיר", ממשיך סא"ל צבר, "לאפשר למח"ט כפיר להטיל עלינו משימות מורכבות יותר, אבל זה לא עניין פשוט. העובדה שההקמה המתחדשת היא על בסיס השורשים שנטע גדוד חרוב מעידה שזה ייקח עוד זמן ואנחנו ערים לתהליך. נצטרך להצדיק את השם, להמשיך את המורשת".

עזרו לנו לתמוך בדור ההמשך – לתרומה מאובטחת לחיילי החטיבה trom

שהיא?
"הסיירת, כמו החטיבה, מתמחה בלחימה בזירה הפלסטינית עם ניסיון עשיר בשנים האחרונות ביהודה ושומרון, ועם התמחות שהתפתחה בשנים האחרונות וגם מתפתחת בתקופה האחרונה בלחימה ברצועת עזה. גם קווים שאנחנו תופסים מחוץ ליהודה ושומרון, אבל אין ספק שאנחנו היום מפתחי הידע העיקריים בתוך הלחימה שנקראת הלחימה בטרור ביהודה ושומרון. אנחנו מאוד גאים בזה וגם בעובדה שאנחנו מסוגלים לבצע כל לחימה של יחידות החי"ר בנוהל קרב קצר". אל"מ בר מצדו רואה זאת מעט אחרת. "המורשת של סיירת חרוב היא של בעצם זה שהיא הייתה בבקעה ונשאה בעולם המרדפים", הוא אומר.
וגם העובדה שחרוב פועלת ופעלה בעיקר בתוך אוכלוסייה אזרחית פלסטינית.

התמחו במארבים ופעילות מעבר לגבול. סיירת חרוב. צילום: עמותת סיירת חרוב

"בדיוק כמו שהיום הסיירת המתחדשת מתמחה בתחום הזה, אז התמתחות של סיירת חרוב המיתולוגית, הוותיקה, הייתה בתחום הלחימה בבקעה. זה אומר בעיקר מארבים, פעילות מעבר לגבול, גם בים המלח. אבל האתגרים של היום הם הרבה יותר מורכבים, היכולות המבצעיות הנדרשות הרבה יותר גדולות והרגישויות הרבה יותר גדולות. אנחנו פעלנו בשטח ריק, עם מעט מאוד אוכלוסייה, ופה יש את הרגישות הזאת של לפעול בתוך אוכלוסייה ובאמת למצוא את אלה שצריך לפגוע בהם מבלי לפגוע בחפים מפשע".

סא"ל צבר: "הסוגיה של לחימה זעירה, של להבחין בין אוכלוסייה ובין אויב, זה בהחלט אתגר שמאפיין את יהודה ושומרון, וגם את עזה. הוא אתגר שאנחנו לומדים אותו ומתאמנים עליו ואנחנו מקבלים כלים כדי להצליח לממש אותו".

שיתוף פעולה ירדני

כשזה מגיע לשאלה העקרונית של השהות בשטחים, סא"ל צבר מעדיף שלא להשיב. כאיש צבא, הוא מנוע מלהביע עמדה. בר לעומתו, כבר מזמן אינו בצה"ל. אחרי שסיים לפקד על סיירת חרוב עבר לפקד על חטיבת הבקעה כולה, ולאחר מכן פיקד על עוצבת הגליל.

חשבת אז, כמפקד חרוב של אחרי מלחמת ששת הימים, ש־50 שנה אחרי עדיין יסתובבו באזורים האלה חיילי צה"ל?

"תראה, כל אחד מאיתנו שעבר את מה שעבר, ועל מצפונו מונחים כך וכך שמות של חללים ופצועים, מאוד היה רוצה לסיים את המורשת הזאת כמורשת השלום ולאו דווקא המלחמה. אני לא חושב שמישהו צפה וראה וחשב, כן נהיה, לא נהיה. היינו חיילים, היינו מפקדים – אמרו לנו תעשו – עשינו, ועשינו את זה טוב". בהמשך יסביר שחלק גדול מפעילותם אז נעשתה באלתור ותוך כדי תנועה. במובן מסוים, אפילו מלחמת ששת הימים עצמה. "לא תמצא בשום פקודה מבצעית כלשהי שאחת המטרות של המלחמה היא לפגוע בקני המחבלים", הוא אומר, "התעלמו מהם, נלחמו נגד הירדנים. הם, המחבלים, היו מספיק חכמים כדי להתארגן בירדן ומשם

להתחיל לפעול. למזלנו הגענו איפשהו בשנות ה־70 למצב של חסימה מלאה של הבקעה. אבל המערכת בפנים, כלומר יהודה ושומרון ועזה, הייתה מערכה סבוכה לגמרי. אז אני לא חשבתי לעולם שאנחנו נגיע למצב שאנחנו הגענו עכשיו. אבל המציאות היא מציאות. כן, זה 50 שנה כבר".

בכל זאת, דברים השתנו מאז. המרדפים, למשל, שהתחלפו כיום בעיקר בסיורי בטחון שוטף. "אנחנו פחות מרגישים מרדפים", מודה סג"ם דניאל אבן צור, מפקד מחלקה בסיירת, שהוא וחייליו השתתפו אף הם במפגש הבין-דורי בבקעה בתחילת השבוע. "הם יותר היו במצוד אחרי מחבלים שניסו להיכנס לשטחנו וניסו לפגוע באזרחים או בסיסים. כיום המצב הוא קצת שונה. אין לנו חדירת חוליות ומרדפים אחריהם. העיסוק שלנו הוא בעיקר בשטחים עצמם, למנוע מכל מיני חוליות לבצע כל מיני פעילויות שפוגעות באזרחים תמימים או בחיילי צה"ל. בין אם זה במילים, הסתה, או בצורה פיזית. פה אנחנו גם באים בצורה של מעצרים, בידוקים, או פעילות שמשלבת מודיעין".

לדברי לפיד, זה השתנה גם תודות לעבודה מסודרת ומשוכללת יותר של גופי המודיעין, שב"כ בראשם, אבל גם תודות לשיתוף הפעולה שממשלות ישראל וירדן מקיימות ביניהן כיום בגב ההר. בימים שאחרי מלחמת ששת הימים, אפשרות כזאת נחשבה לפנטזיה פרועה. "מי ששלט אז בשטח בצד הירדני היו חוליות של הפת"ח ותנועות אחרות לשחרור פלסטין", אמר לפיד, "לשלטונות ירדן לא הייתה היכולת למגר את התופעה בשלב הראשון, רק בשלב הרבה יותר מאוחר, מה שנקרא ספטמבר השחור, כשחוסיין טיהר את השטח וגירש את מי שגירש והם עברו ללבנון ואז ותוניס. אז אי אפשר להשוות את מה שקורה היום לעבר. הרי היום, כשהירדנים מזהים תנועה של חוליה או התארגנות באחד הכפרים או ירידה מגב ההר מהאזור ההוא לאזור הזה, הם מנסים לתפוס בזמן ומוקדם. בשלב מסוים, ב־69', כשהנהגת החוליות ראו שקשה להם מאוד לעברו באמצעות גב ההר, הם התחילו לעבור את ים המלח באמצעות סירות. ואז חיל הים נדרש להתערב".

"החבר'ה שלנו גומעים בצמא רב את הסיפורים". סא"ל צבר וזוהר לפיד (משמאל) בטקס השבוע

לחימה תוך כדי תנועה

אחד המרדפים כמעט והסתיים במותו של לפיד עצמו. זה קרה בחודש דצמבר 68'. גששי הגדוד הבחינו בעקבות רגליים על ציר הגישוש־טשטוש שפרשו ערב קודם לכן, סמוך לאזור ואדי קלט, והזעיקו את לוחמי הסיירת. גם לפיד היה אמור להיות בכוח שירדוף אחר המסתננים, אבל ברגע האחרון הוחלף. "המג"ד צביקה עופר בא אלי ואמר לי שהוא יחליף אותי", הוא נזכר. במרדף הזה נהרג עופר מאש המחבלים. "זה מה שהשאיר אותי בחיים", המשיך, "אחרת אני הייתי שוכב בבית העלמין הצבאי". גם הגששים הצילו את חייו וחיי חבריו לא פעם: "היה גשש בשם סלאח. בזכותו חלקנו נשארנו בחיים. הרבה פעמים חבנו להם את חיינו, כי המחבלים היו מצליחים לזנב בנו".

מפקד הסיירת כיום, סא"ל צבר, מוצא בסיפורים כמו אלה בדיוק את מה שחייליו, שירשו את השם המחייב "חרוב", צריכים לשמוע. לדעת מנין באו ולמה עליהם לשאוף. "בגלל התחושה של מפגשים כמו זה מיוחדת", הוא מסבר. "עבר והווה, ומבט לעתיד. החבר'ה שלנו גומעים בצמא רב את הסיפורים". עם זאת, מלבד החום והזבובים של הבקעה שנשארו כשהיו, הסיפורים הללו נשמעו לחלק מן החיילים רחוקים שנות אור מהמציאות שלהם כיום. "זה היה אפילו קצת יותר מאתגר מעכשיו", אומר מפקד המחלקה אבן צור, "הם היו מנותקים מכל אספקה ולוגיסטיקה זמן יחסית ארוך שיוצר להם תנאים בשטח שצריכים להסתדר עם מים ואוכל שיש להם וזה גם לא הספיק. אנחנו מדברים על תקופת הקיץ, אני מאמין שזה בערך אותן טמפרטורות, פעולות מאוד מאומצות, תנועה רגלית, מרדפים קשים, כל הטופוגרפיה שיש פה בבקעה מאוד קשה, אם זה לעלות בכיפות פה או ללכת בנחלים, אלה תנאים לא הכי נוחים להליכה. איך שהוא תיאר את זה נשמע תנאים הרבה יותר קשים ממה שיש לנו היום".

"אני לא דן מי יותר קרבי או פחות", אמר זוהר לפיד. "אבל אני חושב שהתנאים הפיסיים שלנו היו מאוד קשים. לא דומה למה שיש היום. היום יש מזגנים, נוח לעבוד, אני זוכר שאחרי שצביקה (צבי עופר – ע"ר) נהרג במרדף, אז בא אלינו משה דיין ואמר, 'מה אתם צריכים?'. למזלי היו מילואימניקים שם שאמרו לו, 'המפקד, איך יכול להיות שבמשך כמעט יום שלם לא מגיע אלינו אוכל כי נמצאים במרדף, וגם לא תמיד מים? רק אז דיין התעורר ושבוע אחרי זה התחילו להעביר ציוד ואמצעים אל הסיירת. אנחנו ישבנו אז למטה במחנה גָדי. התנאים היו מאוד קשים אבל לא היה ועד הורים. לא היו אמהות שהתקשרו אל המח"ט, או המג"ד וקוננו על מצב הילדים שלהם".

נוספה העובדה שחדירות מחבלים היו מוכרות רק מגבול עזה, מה שכונה הפדאיו'. מגבול ירדן זה היה עבורם עניין חדש. "אחרי מלחמת ששת הימים פתאום נתקלנו בבעיה החדשה הזאת של חדירות מגבול ירדן, בעיה שלא הכרנו אותה", אומר בר. "צה"ל לא היה ערוך לזה בכלל, וזו גדולתה של סיירת חרוב. כי מרגע שהורידו אותה לבקעה, היא פיתחה את תורת הלחימה תוך כדי תנועה".

ולמרות השוני, כמפקד עבר מה היית אומר למפקד הנכנס?
"קטונתי מללמד אותו מה הוא צריך מבחינה מבצעית, אבל צריך לקחת את המורשת בפרופורציה הנכונה. אנחנו במציאות שכל הזמן מתחדשת, ולא צריך לנוח על זרי הדפנה, צריך להתמודד עם ההווה והעתיד ולפתור את העבר. חרוב יש לה את המסורת שלה והשם שלה. אבל סיירת חרוב הנוכחית צריכה להצדיק את קיומה בעצמה".

עזרו לנו לתמוך בדור ההמשך – לתרומה מאובטחת לחיילי החטיבה trom