"פאודה" ושירים בערבית: ההכשרה של "כפיר"

בפעם הראשונה זוכים לוחמי חי"ר להכשרה מעמיקה בלימודי ערבית. מחזור ראשון של מתגייסי חטיבת כפיר לומדים את השפה גם באמצעות צפייה בסדרה "פאודה"

חדשות 2
פורסם ב:

הם יורים במטווחים, מתרגלים פריסת מחסומים ויציאה למעצרים – ועכשיו גם יושבים בכיתות שבועיים ומגלגלים על הלשון את השפה הערבית. מסלול ההכשרה של לוחמי חטיבת כפיר, שפועלים בשטחי יהודה ושומרון ובאים במגע יום יומי עם האוכלוסייה הפלסטינית, השתדרג ומעתה הוא כולל שיעורים נרחבים ללימוד ערבית מדוברת.

בחטיבה הבינו שלימוד השפה הערבית הוא חלק מההכשרה הבסיסית של הלוחמים בגדודים, שעד כה רק נגעו על קצה המזלג בשפה המדוברת ביהודה ושומרון. ידיעת השפה הערבית היא כלי עבורם בתעסוקה המבצעית ובצה"ל מקווים כי היא תאפשר לגשר על פערי השפה בין התושבים לחיילים ולמנוע מתחים במפגשים ביניהם.

לתרומה מאובטחת לחיילי החטיבה tromכ-50 חיילים מתוך מחזור הגיוס של נובמבר 2016 היו החלוצים שעברו את הקורס על ידי מדריכי ערבית מוסמכים. חוץ מלימוד השפה הכירו החיילים את התרבות הערבית, למדו על מבנה החברה הערבית והתנסו בסימולטור של פעילות מבצעית תוך כדי שימוש בשפה הערבית.

צפו באמונים החדשים של לוחמי כפיר
צפו באמונים החדשים של לוחמי כפיר – דו"צ

צופים ב"פאודה", בפקודה

את אוצר המילים למדו בעזרת כלים לא שגרתיים כמו צפייה בפרקי הסדרה "פאודה" ובסרט "בית לחם". בנוסף הכירו את התרבות הערבית דרך שירים פופולרים.

"גזרת הפעולה העיקרית של החטיבה היא יהודה ושומרון ולכן החלטנו שעל החיילים לדעת רמה מסוימת של השפה הערבית שתוכל לשמש אותם במפגש עם האוכלוסייה בזמן פעילות מבצעית", הסביר רס"ן נדב ניסמיאן, סגן מפקד בסיס האימונים החטיבתי (בא"ח). "למחזור הקורס הראשון נבחרו החיילים הטובים ביותר והמטרה היא שבהמשך כל חיילי מחזור הגיוס יעברו את הקורס".

טוראי ניב הראל, לוחם בפלוגת שמשון בכפיר, מרוצה מהשפה החדשה שלמד. "אנחנו לומדים לדבר ערבית שתעזור לנו בזמן פעילות ותעסוקה מבצעית ואני מאמין שככל שאני אדע לדבר יותר באופן ישיר תהיה לי פחות מתיחות עם הצד השני", אמר.


להמשיך לקרוא

למרות שנפרד מאיתנו לפני שנים והמשיך לתפקיד אחר, מצטיין הרמטכ"ל הוא משלנו !!!

אשרי האדם שיצא לדרך חדשה ואלו שנשארו גאים בו, במעשיו ובדרך שבחר.
מפרגנים בענק, לעולם תזכר כאחד מעמודי התווך בהקמת חטיבת כפיר ולעולם תהיה אחד משלנו.
בשם אלפי החיילים, הלוחמים והמפקדים ששירתו לצידך – ועד עמותת הלוחמים כפיר

הנה היא שוב: סיירת חרוב

הסיירת המיתולוגית, שפורקה אחרי מלחמת יום הכיפורים, מוקמת מחדש בתוך חטיבת כפיר • תתמחה בלחימה בטרור, בדגש על אזור יהודה ושומרון

 

פורסם ב: חדשות ועדכונים - ישראל היום

לכתבה המקורית – לחץ כאן

 
  • לוחמי גדוד חרוב // צילום ארכיון: דובר צה"ל
    לוחמי גדוד חרוב // צילום ארכיון: דובר צה"ל

יש לי אהוב בסיירת חרוב? ארבעה עשורים חלפו מאז פירק צה"ל את סיירת חרוב המיתולוגית, וכעת היא מוקמת מחדש – בתוך חטיבת כפיר. 


קמחא דפסחא : ימים אחרונים לפני החג, אנא סייעו בתרומה לחיילי החטיבה הנמצאים במצוקה כלכלית – לתרומה מאובטחת בכרטיס אשראי לחץ כאן


הסיירת המחודשת תתמחה בלחימה בטרור, בדגש על טרור ביהודה ושומרון – וללוחמיה יוקנו מיומנויות כמו צליפה, פשיטה, לחימה בשטח בנוי ולחימה בתת־קרקע.
סיירת חרוב המחודשת תוקם על בסיס גדוד חרוב של חטיבת כפיר, שיוסב לסיירת בתהליך שיימשך כמה חודשים. כתוצאה מההסבה לסיירת, ולא לגדוד סיור, לא תהיה בחרוב פלוגת נ"ט ופלוגת חבלה והנדסה (פלחה"ן). כמו כן, כחלק מהתהליך, ייקראו מעתה הפלוגות בסיירת חרוב החדשה פלגות, בדומה ליחידות המיוחדות בצבא.
בימים האחרונים התקיים טקס קרבי המסמל את הקמת הסיירת מחדש, בשיתוף ותיקי סיירת חרוב המיתולוגית. 
סיירת חרוב המיתולוגית פעלה בשנים 1974-1966. הסיירת היתה יחידה מיוחדת למשימות ביטחון שוטף בפיקוד המרכז, השתתפה במלחמות ההתשה, ששת הימים ויום כיפור, ולקחה חלק במשימות סיור, מארבים, מרדפים, חבלה ופשיטות רגליות, מושטות ומוטסות בשטח האויב. 
באירוע חטיפת המטוס הלבנוני באוגוסט 1973, שבו נחטף בואינג 707 לבנוני על ידי אזרח לובי והונחת בנתב"ג, הוטלה משימת ההשתלטות על הסיירת. 
בין המפקדים המוכרים ששירתו בסיירת חרוב היה גם יוני נתניהו ז"ל, מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר שנהרג במבצע אנטבה. הסיירת פורקה לאחר מלחמת יום הכיפורים כחלק מרפורמה שנערכה בצבא.
ההקמה המחודשת של הסיירת היא חלק ממהלך נרחב יותר שמתרחש בחטיבת כפיר, שכזכור הוקמה בשנת 2005 על בסיס גדודי בט"ש שנקראו "גדודי ה־90". רק בתחילת העשור הנוכחי החלה חטיבת כפיר לבצע תרגילים חטיבתיים גדולים, וחייליה החלו להישלח למשימות מחוץ לאיו"ש – בעזה ובגבול הצפון.  
לחטיבת כפיר כפופים כיום חמישה גדודים, שאחד מהם הוא גדוד הנח"ל החרדי. ארבע חטיבות החי"ר האחרות (נח"ל, גבעתי, גולני וצנחנים) מורכבות מארבעה גדודים בלבד, שאחד מהם הוא גדוד סיור (גדס"ר).

הגיבוש לסיירת יתקיים במקביל לגיבוש ליחידת הכלבנים "עוקץ", שגם אליה אפשר להגיע לאחר גיוס לחטיבת כפיר. כך מקווים בחטיבה למשוך לשורותיה כוח אדם איכותי יותר.


קמחא דפסחא : ימים אחרונים לפני החג, אנא סייעו בתרומה לחיילי החטיבה הנמצאים במצוקה כלכלית – לתרומה מאובטחת בכרטיס אשראי לחץ כאן