החובש הציל את חיי חברו – למרות שנפצע בעצמו

אירוע של מטען חבלה שהתפוצץ על כוח מחטיבת כפיר בשבוע שעבר הסתיים בנס הודות לגבורתו של החובש ש"ע. לוחמים: "מרגישים עלייה בחומרת אירועי הטרור"

שי לוי | פז"ם | פורסם 29/01/17 11:23
פורסם ב:

סכמש 0402 חיילים בפעילות באיו"ש, אילוסטרציה | צילום: דובר צה"ל

לוחמי גדוד חרוב של חטיבת כפיר שפועלים באזור רמאללה (בגזרת חטמ"ר בנימין), ספגו בימים האחרונים מספר פיגועי ירי ומטענים. בלילה של יום שני האחרון ניצלו חייהם של שני לוחמים בגדוד שנפגעו מפיצוץ של מטען חבלה הודות לגבורתו של ש"ע, החובש שטיפל בהם, למרות שנפצע בעצמו. "אירועים כאלה מתרחשים כמעט כל לילה, אבל לא זוכים לחשיפה תקשורתית", אמר לנו מקורבו של אחד הלוחמים שלקחו חלק באירוע.

הכוח של החטיבה המנומרת יצא לפעילות שגרתית בכפר הסמוך לעיר רמאללה בלילה שבין יום שני לשלישי בשבוע שעבר. במהלך הפעילות, הבחין הכוח בצמיג בוער וכחלק מהנוהל, אחד מהם היה אמור לכבות את הצמיג, לחפש מי הניח אותו ולהמשיך הלאה. מפקד הפלוגה התכוון לכבות את הצמיג הבוער לצד כוח אבטחה קטן, אך רגע לפני שהגיע לצמיג, התרחש פיצוץ אדיר. מאוחר יותר התברר שהצמיג נועד למשוך את הכוח, ובתוכו הוסתר מטען חבלה שבנס התפוצץ לפני שמפקד הפלוגה הגיע אליו. ככל הנראה, מדובר במטען חבלה שהורכב מפצצת מרגמה, וייתכן כי הוא הופעל מרחוק.

לתרומה מאובטחת לחיילי החטיבה trom

המטען התפוצץ "קרוב מאוד ללוחמים", כפי שנמסר בדיווח היבש לכלי התקשורת. לוחם אחד נפצע ברגלו כתוצאה מרסיס, ולוחם שני נפגע באורח קל וספג מכות יבשות. זהו החובש הפלוגתי, סמ"ר ש"ע. למרות אפקט הפיצוץ והסיכון שנוצר בשטח, החובש טיפל מיד ברגלו של הלוחם הפצוע, ולדברי מקורבים לחיילים שלקחו חלק באירוע, "תוך שהוא מתעלם מהכאב של עצמו ומתעשת במהירות". אותם מקורבים גם ידעו לספר לנו שרק בנס האירוע הזה הסתיים בצורה קלה כל כך. "בקלות זה יכול היה להסתיים בכותרת של שני הרוגים", טענו.

החובש הפצוע שטיפל בחברו לא נזקק לפינוי ואילו הלוחם שנפגע ברגלו פונה לבית החולים לצורך קבלת טיפול, שם הוגד מצבו כקל עד בינוני. בהמשך צפויה לו תקופת שיקום. "הייתה שם עבודה יפה מאוד של החובש הפלוגתי, לוחם ותיק בחטיבה", הוסיף מקורב לגורם בחטיבת כפיר. עוד הוא ידע לספר שהחופ"ל גם חיסל מחבל שזרק בקבוק תבערה בגל הטרור האחרון, ולדעתו הוא אף ראוי לצל"ש. אירועים כאלה מתרחשים על בסיס יומי בשטחי יהודה ושומרון, וזה לכאורה, אירוע שגרתי שלרוב כלל לא זכה לכותרות. ואכן, יומיים אחרי נפצע חייל נוסף ממטען חבלה.

למרות הפרסומים בסוף השבוע על ירידה חדה בהיקף הטרור, לוחמי גדוד חרוב מנגד מספרים להם על תחושה של עלייה משמעותית בחומרת האירועים. מה שבעבר היה בעיקר אירועים של הפס"דים, בקבוקי תבערה ויידוי אבנים, הפך על פי הלוחמים בחרוב לגל של אירועי ירי ומטענים. רק בשבועיים האחרונים הם ספגו שני אירועי ירי, אחד על פילבוקס ושני על ג'יפ, וגם מספר אירועים של מטעני חבלה. לפחות על פי התחושה שמצטיירת, מספר האירועים אולי ירד, אבל החומרה שלהם עלתה באופן משמעותי.

לתרומה מאובטחת לחיילי החטיבה trom

"חיילי כפיר הם לא בני אדם": סערה ברשת בעקבות דבריו של העיתונאי רוגל אלפר

העיתונאי רוגל אלפר מתח ביקורת במאמרו "חיילי כפיר הם לא בני אדם" על התנהלותה של החטיבה, אך הגולשים לא נשארו חייבים ומיהרו להגיב: "מעולם לא פגענו באזרח חף מפשע"

פז"ם | פורסם 17/01/17 12:50

פורסם ב:

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ביקר היום במחנה תבץ בבקעת הירדן ונפגש עם חיילים מגדוד ״נצח יהודה״ של חטיבת כפיר.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ביקר היום במחנה תבץ בבקעת הירדן ונפגש עם חיילים מגדוד ״נצח יהודה״ של חטיבת כפיר.

השר ליברמן שוחח עם החיילים, ענה על שאלות ושמע את חוויותיהם בנוגע לשירות בצה״ל ולמשמעות המיוחדת שיש לו עבור חיילים מן המגזר החרדי.

השר ליברמן אמר לחיילים כי "הפכתם לחוד החנית של המלחמה בטרור ביו״ש. אנחנו במערכת הביטחון יודעים ומכירים את הקשיים הרבים הניצבים בפני מי שמגיע לצה"ל מהרקע שאתם מגיעים ואנו עושים הכל על מנת לחבק ולתמוך בכם. השירות שלכם כאן הוא גם תרומה גדולה להגנה על המולדת וגם תרומה לחברה בשילוב שאתם יוצרים בצה״ל ובחיזוק החברה הישראלית. זוהי חובתנו להמשיך לפעול ולסייע לכם להשתלב בחברה גם בתום השירות. אני מודה לכם על שאתם כאן משום שאני יודע שזו הייתה החלטה לא פשוטה לכל אחד ואחד מכם, ולכן מצאתי לנכון להגיע לכאן אליכם ולהביע את תמיכתי האישית".

השר ליברמן פנה גם למפקד החטיבה, אל״מ גיא חזות, ואמר לו "אל תתרגש מכל רעשי הרקע, אתה אמון על חטיבה מצוינת שעושה עבודת קודש יומיומית במאבק בטרור ואני מאוד מעריך גם את תפקודך וגם את התרומה של חטיבת כפיר לביטחון ישראל".

השר ליברמן גם הודה לרבנים של עמותת ״נצח יהודה״ שנכחו בביקור ושמלווים את הגדוד מאז הקמתו וחיזק אותם ואת פועלם בשילוב החיילים החרדים בצה"ל, ומול ההתקפות שהם חווים בחברה החרדית.

צחי משה – יועץ תקשורת לשר הביטחון

צילום: דנה שרגא, משרד הביטחון

אגף המודיעין של צה"ל חושף: איך החמאס עוקב אחריכם

אגף המודיעין של צה"ל חושף: ארגון הטרור חמאס פועל במסווה באמצעות זהויות גנובות ברשתות החברתיות, יוצר קשר עם חיילי צה"ל בסדיר ובמילואים ומצליח להשתלט על הטלפונים הניידים שלהם באמצעות וירוס.
עשרות פרופילים מזויפים נחשפו וסוכלו עד כה, האם הם חברים גם שלך?

הן זהויות גנובות שחמאס משתמש בהן ברשת, מציע חברות לחיילים, משתלט להם על הטלפונים הניידים באמצעות אפליקציות ריגול ומפעיל אותם מרחוק. כך הוא מצליח להאזין לשיחות, לצלם את הסביבה הצבאית והאזרחית, לעקוב אחרי מיקום ולשאוב תמונות פרטיות. אלה הפרופילים והאפליקציות שהופכים אתכם למרגלים בלי שתדעו

זיהיתם חשודים נוספים? דווחו לנו: