גדי וילצקרסקי הסטנדאפיסט האגדי בקטעים קורעים שהוצגו בעצרת חטיבת כפיר 25.9.16

לתרומת שי לחג לחיילי חטיבת כפיר – לחץ כאן

גדי וילצקרסקי – חטיבת כפיר from YO Studios on Vimeo.

לתרומת שי לחג לחיילי חטיבת כפיר – לחץ כאן

עצרת חטיבת כפיר לאחר אימון בסימן 20 שנה לארועי "ברזל לוהט"

עצרת חטיבת כפיר התקיימה ביום ראשון 25.9.16 באמפי פארק פרס בחולון, קדם לעצרת יום כיף לחיילים בימית 2000.

אימון החטיבה עמד בסימן 20 שנה לארועי "ברזל לוהט" – מהומות מנהרת הכותל (שם קוד צה"לי: ברזל לוהט) הוא השם שניתן לשלושה ימי לחימה בין מדינת ישראל לבין הפלסטינים, שהתרחשו בין 23 בספטמבר עד 27 בספטמבר 1996, ממוצאי יום כיפור עד ערב סוכות תשנ"ז. המהומות החלו לאחר פתיחתה של מנהרת מוצא ממנהרות הכותל למעבר תיירים, על-פי החלטתו של ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, וקריאתו של יאסר ערפאת לציבור הפלסטיני להגיב באלימות נגד צעד זה. באירוע זה נהרגו 17 חיילי צה"ל וכמאה פלסטינים, ונפצעו נוספים.

לתרומת שי לחג לחיילי חטיבת כפיר – לחץ כאן

המדובר בעימות שהחל בהפתעה מוחלטת לכוחותינו לאחר פרק זמן בו היה נדמה כי קיים שת"פ פרה בין כוחותינו לכוחות הבטחון הפלשטינים, אירוע זה היה העימות הראשון בין ישראל לפלסטינים לאחר הסכמי אוסלו בו נעשה שימוש נרחב בנשק קל, וצה"ל לא היה מוכן דיו לקראתו, דבר שהוביל לנפגעים רבים. תוצאות האירוע הובילו לשינוי אופן ההתייחסות של צה"ל לפלסטינים, והכנה לקראת אירועים עתידיים דומים.

בארועי ברזל לוהט לחמו שניים מגדודי החטיבה הוותיקים גדוד חרוב ששכל 5 מלוחמיו וגדוד דוכיפת ששכל לוחם אחד. לוחמי החטיבה הפגינו עוז רוח ודבקות במטרה תוך לחימה בתנאים קשים, שניים מלוחמי החטיבה אף זכו לעיטורים בסיומה.

העצרת התקיימה בנוכחות אלוף פיקוד המרכז רוני נומה ובין המופעים חולקו תעודות הערכה לפלוגות ולגדודים המצטיינים.

יום הכיף והעצרת באו לאחר סיום שלב האימונים הקשה והאינטנסיבי אותו עברה החטיבה בחודשים האחרונים וחטיבת כפיר מוכנה כעת יותר מתמיד לאתגרים הקשים העומדים בפניה בשמירה על בטחון תושבי מדינת ישראל, כחטיבה מתמרנת הנכונה לכל משימה שתוטל עליה בבט"ש ובמלחמה.

לתרומת שי לחג לחיילי חטיבת כפיר – לחץ כאן

כבר בימים הקרובים יעברו שוב גדודי החטיבה לעמוד בחזית הלחימה בטרור הפלשתיני, כאשר חלק מגדודי החטיבה יפעל בגזרת איו"ש וחלק אחר בגזרת עזה.

מצ"ב סרטון ראשון מהעצרת – בימים הקרובים נוסיף לכתבה ונעלה סרטונים נוספים

"אמצע הלילה בכפר" – בביצוע מרגש של להקת חיילי חטיבת כפיר

20 שנה לארועי "ברזל לוהט" -פרשנויות ועדויות לוחמים

דבר מפקד חטיבת כפיר, אל"מ גיא חזות, בעצרת החטיבה 25.9.16

לוחמי גל הטרור: תעודת הצטיינות לגדוד חרוב

לתרומה מאובטחת לחיילי החטיבה trom

בשנה האחרונה נתקלו חיילי הגדוד ב-12 אירועי דריסה וירי. האירועים הקשים היו מותו של רס"ן אליאב גלמן בצומת הגוש ופציעתו הקשה של חייל בצומת בית ענון. את התעודה יעניק לגדוד בראש השנה מפקד אוגדת איו"ש

חופי עמוס | 8/9/2016 22:25

פורסם ב: חדשות

לכתבה המקורית – לחץ כאן

בראש השנה יקבל גדוד חרוב תעודת הצטיינות ממפקד אוגדת איו"ש על פעילותו בגזרת עציון במהלך השנה האחרונה. בתקופה זו נתקלו והותקפו חיילי הגדוד ב-12 אירועי דריסה, דקירה וירי. שני האירועים הקשים היו מותו של רס"ן אליאב גלמן בצומת הגוש מירי שביצע אחד מחיילי הגדוד, ופציעתו הקשה של חייל אחר בגדוד באירוע ירי בצומת בית ענון.

בגדוד ציינו אתמול 20 שנה לנפילתם של שישה מחיילי הגדוד שנפלו בקרבות בעיר שכם במהומות "ברזל לוהט", שפרצו ב-1996 בעקבות פתיחתן של מנהרות הכותל. בטקס לקחו חלק בני משפחות הנופלים, מפקדי הגדוד בהווה, ומפקד הגדוד ב-1996, אל"מ (במיל') חיים (ראס) אביטל.

צילום: חן גלילי

הגדוד הוקם מחדש חודשים ספורים לפני מהומות 96'. גדוד חרוב מציין 20 שנה ל"ברזל לוהט".
צילום: חן גלילי

אירועי מנהרות הכותל פרצו ב-24 בספטמבר 1996 ונמשכו שלושה ימים, במהלכם נהרגו כ-17 חיילים וקצינים. בין הנופלים גם סגן מפקד אוגדת עזה אל"מ נביה מרעי, שנהרג מירי פלסטינים סמוך למוצב "טרמית" באזור מעבר רפיח בדרום רצועת עזה.

לתרומה מאובטחת לחיילי החטיבה trom

"זה אירוע קשה שבו איבדנו בו שישה חיילים וקצינים, אבל יחד עם זאת מדובר באירוע מכונן ומשמעותי", אמר אביטל. "צריך להסתכל על האירוע בפרספקטיבה הנכונה ולהיזכר מה היה הלך הרוח באותה תקופה. הרקע באותם ימים היה הסכמי אוסלו. צה"ל באותה תקופה פירק את חטיבת שומרון וצמצם סדרי כוחות ביהודה ושומרון מתוך מחשבה שהולכים לקראת מציאות אחרת. היינו בתודעה של משימות שיטור, ואף אחד לא דמיין שנתעורר לכאלו אירועים. אנחנו כצבא כשלנו אז כי לא היינו מוכנים לאפשרות הכי גרועה. היום זו מציאות שונה ואירוע כזה לא יכול לחזור על עצמו", הסביר אביטל.

צילום: חן גלילי

"דיברו איתנו על שיתופי פעולה עם הפלסטינים ברמות שאי אפשר לחלום עליהן". 20 שנה ל"ברזל לוהט". צילום: חן גלילי

גדוד חרוב הוקם מחדש חודשים ספורים לפני מהומות 96'. לדברי אביטל, "הקרב היה קו פרשת מים, ולאחריו חטיבת שומרון הוקמה מחדש. הייתה נאיביות. בצבא דיברו קודם לכן על 'החלפת דיסקט'. ואולי זו הטעות, שמי שהיו מעורבים מאוד בגיבוש ההסכם והשיחות היו קציני צה"ל לובשי מדים. נוצר טשטוש גבולות שסחף את הצבא לאופטימיות מוקדמת מדי.

"הפוליטיקאים היו צריכים לעשות את ההסכם, והצבא היה צריך להיות מוכן לאפשרות שההסכמים האלו לא יעבדו. דיברו איתנו אז על שיתופי פעולה עם הפלסטינים ברמות שגם היום אפשר רק לחלום עליהן. אני לא מאשים, אבל נראה לי שכך נכון לראות את הדברים. זה סכסוך עמוק ועתיק יומין שאי אפשר למחוק אותו בחתימה על הסכם".

לומדים מהעבר ומסתכלים לפנים

בימים אלו נמצא הגדוד באימון ברמת הגולן, שלאחריו יוצב בגבול רצועת עזה. לתקופת האימון הוחלט להעניק את השם "ברזל לוהט" כשמם של אותם אירועים מכוננים. "בחרנו לקרוא לאימון 'ברזל לוהט' מכמה סיבות", מסביר סא"ל יניב בארוט, מפקד הגדוד הנוכחי.

צילום: חן גלילי

בימים אלו נמצא הגדוד באימון ברמת הגולן.
צילום: חן גלילי

בארוט מפרט: "הסיבה הראשונה היא שאנחנו מציינים 20 שנה לאירוע. שנית, חשוב לנו הקשר עם המשפחות וכן הניתוח הערכי והמקצועי של הקרב הזה. ולבסוף, חשובה נו גם מורשת הקרב. גדוד חרוב הוא גדוד צעיר וחטיבת כפיר היא חטיבה צעירה, וחשוב לנו לטפח את מורשת הקרב של הגדוד והחטיבה. לגדוד שלנו יש 18 משפחות שכולות ששליש מהן הן משפחות של נופלים באירוע הזה. המשפחות השכולות הן בשר מבשרנו, ואני רואה בזה חובה כלפי מי שאיבד את היקר מכל".

סא"ל בארוט, תושב תל אביב נשוי ואב לשניים, צמח בחטיבת הצנחנים, אך נתגלגל בשנה האחרונה לפקד על גדוד חרוב. בתקופת אירועי "ברזל לוהט" היה בארוט תלמיד תיכון, אך לדבריו, לקראת כניסתו לתפקיד הנוכחי העמיק את הכרתו עם הקרב. "הקדשתי שעות כדי ללמוד ולהכיר את האירוע. ישבתי במשך שעות עם סופר (אופיר סופר שהיה מ"מ בגדוד) ועם 'ראס' (כינוי לחיים אביטל שהיה המג"ד בעת האירועים). ישבנו על מפות והגענו לרמה המיקרו-טקטית של הקרב. הוצאתי מפות מהארכיון, והגענו גם ליומן המבצעים של האירוע", אמר בארוט.

צילום: הגר עמיבר, דובר צה''ל

אירוע מבצעי קשה מאוד עם תוצאות קשות. אליאב גלמן ז"ל.
צילום: הגר עמיבר, דובר צה"ל

בארוט הסביר כי הוא אינו מוכן לקבל אפשרות שמצב כזה יחזור על עצמו בשנית. "זה קרב עם תוצאות קשות, והדבר המשמעותי שאני לוקח ממנו הוא מוכנות. וזו גם הסיסמה שהטבעתי לגדוד: 'מוכנים תמיד'. אני לא מוכן להיות מופתע. כשאני מאשר למ"פ שלי מעצר אני מוודא שהוא מבין שתוך שנייה המעצר משתבש וכל הגזרה מתלקחת. אצלי בג'יפ יש תמיד ארגז רימונים וטילי לאו", אמר בארוט.

לתרומה מאובטחת לחיילי החטיבה trom

"יש לי חייל שחי בנס אחרי שחטף כדור בראש", נזכר בארוט באירוע שהיה בשיא הגל הטרור הנוכחי. "היינו בצומת בית ענון ומקפיצים אותי לאירוע. הגעתי ואני רואה אותו עם כדור בראש במצב קשה מאוד. אני מזעיק מסוק ובמקביל אנחנו מתחילים טיפול. בנס הוא איתנו. לשמחתי הוא השתקם ולא מזמן הוא גם הציע נישואין לחברה שלו".

אך בארוט גם יודע שלא כל האירועים מסתיימים בנס. הוא מזכיר את האירוע שבו נהרג גלמן מירי של לוחם מגדוד חרוב. "הכרתי את אליאב אישית מהשירות בצנחנים. זה אירוע מבצעי קשה מאוד עם תוצאות קשות. יום למחרת ביקרתי את המשפחה, ובמקביל היינו חייבים לתחקר את האירוע במהירות וללמוד ממנו כי התחקיר של אתמול הוא התדריך של היום", סיכם.

חטיבת כפיר – תעודות הערכה – 6.9.16

לתרומה מאובטחת לחיילי החטיבה tromמקבל תעודת הערכה מטעם מפקד אוגדת אזור יהודה ושומרון, תת-אלוף ליאור כרמלי
גדוד "נצח יהודה", חטיבת כפיר

תעודת הערכה מטעם מפקד אוגדת איו"ש מוענקת לגדוד נצח יהודה בחטיבת כפיר.

גדוד "נצח יהודה" בחטיבת כפיר מבצע באופן קבוע פעילות מבצעית בגזרות שונות במרחב יהודה ושומרון. בגדוד משרתים לוחמים וחיילים מהמגזר החרדי, מתנדבי חוץ לארץ וצעירים מאוכלוסיות ייחודיות אחרות.

מפקדי הגדוד, לוחמיו וחייליו מתמודדים בכל יום עם אירועי טרור מסוגים שונים – התקפות מחבלים בנשק חם וקר, הפרות סדר המוניות ועוד.

במהלך השנה האחרונה, במיוחד לנוכח התגברות פעולות הטרור, הצליחו מפקדי הגדוד ולוחמיו לסכל פעולות חבלניות רבות. המפקדים והלוחמים פגעו במחבלים רבים ועצרו אחרים, איתרו אמצעי לחימה של ארגוני טרור והרגו אותם. המבצעים שביצע הגדוד שחלקם הוא פרי יוזמתו, הביאו להורדה משמעותית של היקף הטרור בכול מקום שבו פעל הגדוד.

מעשי הגדוד והיוזמה שגילו לוחמיו ומפקדיו בכול אשר עשו, במיוחד בסיכול כוונות המחבלים, הונעו מתחושת אחריות ושליחות והם מהווים דוגמא ליחידות צה"ל בהתמודדות עם הטרור.

גדוד נצח יהודה בחטיבת כפיר ממשיך במסורת הלחימה המאפיינת אותו, ומראה במעשיו דבקות במשימה לאור המטרה, רוח לחימה, יוזמה והתקפיות, רציפות והמשכיות.

 לתרומה מאובטחת לחיילי החטיבה trom

מקבל תעודת הערכה מטעם מפקד אוגדת אזור יהודה ושומרון, תת-אלוף ליאור כרמלי
סמל נועם טובול, לוחם בגדוד "נצח יהודה", חטיבת כפיר

תעודת הערכה מטעם מפקד אוגדת איו"ש מוענקת לסמל נועם טובול על שהראה דבקות במטרה וחתירה לניצחון, רעות ומקצועיות.

סמל נועם טובול התגייס לצה"ל ביולי 2014 ולאחר שעבר את ההכשרות המתאימות, הוא הוסמך כלוחם חי"ר בגדוד "נצח יהודה". סמל טובול השתתף בכל הפעילות המבצעית של יחידתו והתנהגותו לאורך כל שירותו הוגדרה על ידי מפקדיו כצנועה, מקצועית וראויה לציון.

ביום שישי, כ"ב בכסלו התשע"ו, 4 בדצמבר 2015, ביצע כוח מגדוד נצח יהודה משימה שכללה סיור ובדיקת אנשים ורכב חשודים בכפר "עָבּוּד" שבחטיבה המרחבית בנימין. בעוד חיילי הכוח בודקים את אחד מכלי הרכב, הגיח מחבל שהיה מצויד בסכין, ודקר את אחד הלוחמים בצווארו.

סמל טובול הבחין במתרחש וניסה לדרוך את נישקו כדי לעצור את המחבל. בתוך כך, אירעה תקלה בנשק ולא ניתן היה לירות בו. בידיים חשופות, הסתער סמל טובול על המחבל והחל להיאבק עמו. המחבל הצליח להפיל את סמל טובול, אולם סמל טובול התעשת ולאחר מאבק פנים אל פנים הצליח להרוג את המחבל. מיד לאחר מכן, פנה סמל טובול לחברו הפצוע, הרגיעו וביצע בו פעולה מצילת חיים שנמשכה מספר דקות, עד שהגיע למקום צוות רפואי מקצועי.

פעולת הגבורה של סמל טובול והעזרה שהגיש לחברו, הונעו מתחושת אחריות ורעות, סיכלו את כוונת המחבל ותרמו להצלת חיי חברו.

סמל נועם טובול בגדוד "נצח יהודה" הראה במעשיו רוח לחימה, דבקות במשימה לאור המטרה ויוזמה.

לתרומה מאובטחת לחיילי החטיבה tromמקבל תעודת הערכה מטעם מפקד אוגדת אזור יהודה ושומרון, תת-אלוף ליאור כרמלי
סמל א', לוחם בגדוד "שמשון", חטיבת כפיר

תעודת הערכה מטעם מפקד אוגדת איו"ש מוענקת לסמל א' על שהראה דבקות במטרה וחתירה לניצחון, רעות ומקצועיות.

סמל א' התגייס לצה"ל ביולי 2014 ולאחר שעבר את ההכשרות המתאימות, הוא הוסמך כלוחם חי"ר בגדוד "שמשון". סמל א' השתתף בכל הפעילות המבצעית של יחידתו ולכל אורך שירותו התנהגותו הוגדרה כראויה לציון, ולדברי מפקדיו הוא מהווה דוגמא ומופת לחבריו במחלקה- בהתמדתו בחריצותו וברעות לוחמים שהוא מפגין.

ביום חמישי, י"ד באדר ב' התשע"ו, 24 במרץ 2016, ביצע כוח מגדוד שמשון משימה של בדיקת אנשים חשודים במחסום שניצב בעמדת "ג'ילבר" ליד העיר חברון. בשעה 08:20 הגיעו שני מחבלים מצוידים בסכינים אל המחסום שבו ניצבו סמל א' ומפקדו. אחד המחבלים הסתער על מפקדו של סמל א' והחל להיאבק עימו. סמל א' לא איבד את עשתונותיו ובקור רוח דרך את נשקו, ירה במחבל שנאבק עם מפקדו והרג את המחבל.

בתוך כך הסתער המחבל השני על סמל א' ודקר אותו בכתפו. סמל א' נפל על הארץ, אולם למרות פציעתו, הוא ירה גם על המחבל השני והרג אותו.

פעולות הגבורה של סמל א' והעזרה שהגיש למפקדו, הונעו מתחושת אחריות ורעות, ובפועל סיכלו את כוונת המחבלים לפגוע באזרחים המתגוררים בשכונת "תל רומידא" ובחיילי צה"ל ותרמו להצלת מפקדו.

סמל א' מגדוד "שמשון" הראה במעשיו רוח לחימה, דבקות במשימה לאור המטרה, יוזמה ונכונות לעשות מעבר למוטל עליו.

לתרומה מאובטחת לחיילי החטיבה trom