יומן – על חטיבת כפיר, הפועלת בשטחים לעצירת הפיגועים ומשלמת מחיר בדם

פורסם בתאריך 28 בנוב׳ 2015

27.11.15
אין להם ההילה, מורשת הקרב, או היוקרה של גולני ושל הצנחנים. עדיין.
22 לוחמים פצועים – כמה מהם קשה. חמישה מהם רק היום. זה המחיר ששילמה חטיבת כפיר הפועלת בשטח מול מציאות קשה ומורכבת.
לוחמי החטיבה בלמו 18 מחבלים שהיו בדרכם לבצע פיגוע.

אלירן טל עשה יום עם אלוף משנה גיא חזות ולוחמיו.

מפקדי ההכשרות הקרביות: "הלוחמים של היום טובים יותר"

נח"ל, כפיר, הנדסה, שריון ותותחנים – איך הטירונות נראתה פעם ואיך היא נראית היום? בעיצומו של שבוע הגיוסים ליחידות הלוחמות, הושבנו חמישה מפקדי הכשרות קרביות בצה"ל לשיחה על מה השתנה מהימים שלהם ועד היום, על מה עתידים הטירונים החדשים לעבור ולמה חשוב ללוחם להניח את הסמארטפון בצד.

שי לוי | פז"ם | פורסם 26/11/15 16:50:27

פורסם ב: pazam logoלכתבה המקורית המלאה – לחץ כאן

עונת הגיוסים של מחזור נובמבר 2015 נמצאת בעיצומה, ואלפי בני נוער עשו השבוע את דרכם לבקו"ם בדרכם לשרת את המדינה. המתגייסים של מחזור 2015 הם הראשונים להתגייס לשירות מקוצר של שנתיים ושמונה חודשים, אבל תהיו בטוחים שהם לא יתקלו בקיצורים אחרים במהלך ההכשרה שלהם: כמו כולם, הם יירו הרבה, יזחלו וירוצו, ילמדו להילחם ויגלו שהדרך לסיכת הלוחם, תהיה אשר תהיה, לא פשוטה בכלל. לא מעט השתנה בהכשרת הלוחמים לאורך השנים, ולכן החלטנו להביא לכם את מפקדי הבא"חים – בסיסי האימון החטיבתיים, בתחום החי"ר, שריון, תותחנים והנדסה, כדי שיעשו לנו סדר, יספרו לנו מה השתנה מהימים שלהם כטירונים וכמובן, מה מצפה ללוחמים החדשים.
…………………….
………………………………
…………………………………………….

חטיבת כפיר: מתמקדים בטרור הפלסטיני

מי מכם שיתגייס לחטיבת כפיר יגיע לבא"ח הגדול ביותר בצה"ל, שם ילמד להיות לוחם בחטיבת כפיר, שהדגש העיקרי בה הוא על לחימה בשטח בנוי. "הטירונים מגיעים אלינו עם מוטיבציה גבוהה מאוד. כיום ישנם 2.5 מתמודדים על כל מקום פנוי בחטיבה", מספר סא"ל שרון אלטיט, מפקד הבא"ח. "ההכשרה שלנו מתמקדת בצרכים המבצעיים של החטיבה, כלומר התמקדות בלחימה בשטח בנוי ובטרור הפלסטיני, כאשר לוחמי כפיר נמצאים כיום בחזית הלחימה הזו והתוצאות המבצעיות באות לידי ביטוי בשטח".

גם פה מדובר על הכשרה הדרגתית, הלוחמים יתחילו בריצות קצרות ובהמשך יסיימו מסעות של עשרות ק"מ. "מהפרט אל המסגרת, מהקל אל הקשה. בתחילת ההכשרה הוא לומד לשרוך את הנעליים ובסיום ההכשרה הוא כבר יוצא לוחם במסגרת פלוגתית שיודע להוציא מבצעים", מפרט סא"ל אלטיט. "למרות שלוחמי החטיבה פרוסים בכל הגזרות מצפון לדרום כיום, המיקוד בהכשרה הוא על לש"ב (לחימה בשטח בנוי) יותר מבשאר חטיבות הצבא. אנחנו משקיעים הרבה בלוחמה זעירה, קרב מגע, ירי בטווחים קצרים, גם בכושר קרבי שכולל ריצה מהירה עם משקלים כבדים – כל מה שלוחמה בשטח בנוי דורשת", מסביר.

את דרכו בצה"ל החל סא"ל אלטיט בגדוד דוכיפת בחטיבה, אליו התגייס בשנת 1997. כאשר אני שואל אותו על ההבדל בהכשרה של אז והיום הוא עונה בביטחון, "החיילים שמתגייסים היום, גם המפקדים, טובים יותר מאשר בזמני. רמת ההכשרה השתכללה מאוד, הפכה להיות הדרגתית אבל מוכוונת לתרחיש ספציפי. לא לוקחים חייל כמו בעבר, מפרקים אותו ובונים אותו מההתחלה, אלא בונים אותו בהדרגה תוך השקעה וטיפול בפרט. ישנה הרבה דאגה לצרכים האישיים וכן גם התעסקות בערכים, חינוך להבנה למה אנחנו פה. הלוחם של היום הרבה יותר טוב ממה שאני הייתי כשהתגייסתי בשנת 97 לאותה יחידה. הם מגיעים למאמצים פיזיים מאוד גדולים ולצד זאת, גם הציוד טוב יותר מאשר בעבר".

מפקדי גדודי הבא"חים
מג"ד בא"ח כפיר, סא"ל שרון אלטיט
צילום: דובר צה"ל
……………………….
………………………………….
……………………………………………

עקב גל הטרור: הרמטכ"ל הורה להעביר את חטיבת כפיר לחברון

לאחר הערכת מצב שקיים ביהודה ושומרון, הנחה איזנקוט לתגבר את גזרת חברון בגדוד אחד נוסף לפחות, ולהיערך להעברת כלל חטיבת כפיר למקום. כמו כן, הורה להציב יותר מחסומי פתע באזור, ובייחוד בצומת גוש עציון

אמיר בוחבוט

פורסם ב: וואלה!

לכתבה המקורית – לחץ כאן

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט הורה היום (שישי) להיערך להעברת חטיבת כפיר כולה לנפת חברון בעקבות גל הטרור ברחבי ישראל בחודשיים האחרונים. מדובר בחטיבת שפרושה ביהודה ושומרון, אולם כעת היא תתמקד באזור חברון בלבד. ההוראה ניתנה בתום הערכת מצב שביצע איזנקוט ביהודה ושומרון, בנוכחות מפקד חטיבת יהודה אלוף-משנה יריב בן אזרע.

כמו כן, הורה הרמטכ"ל להציב יותר מחסומי פתע באזור נפת חברון והאזור הגובל עם חטיבת עציון, ובייחוד בצומת גוש עציון. הגזרה תתוגבר בגדוד נוסף אחד לפחות, וצירי גישה משניים בכפרים שבהם מתקיימות הפרות סדר ומהם יצאו מחבלים ייסגרו על מנת להקל על כוחות צה"ל שפועלים באזור. עוד הנחה הרמטכ"ל להגביר בידוק בכלי רכב פלסטינים חשודים.

לוחמים מכפיר, צנחנים וחיל הנדסה באזור חברון, 15 בנובמבר 2015 (צלמים זמניים מורשים , אמיר בוחבוט)

כוחות כפיר באזור חברון (צילום: אמיר בוחבוט)

בשני פיגועים שאירעו אתמול בגוש עציון ובתל אביב נרצחו חמישה בני אדם. בבניין פנורמה שבדרום תל אביב נדקרו למוות אהרון יסייב, בן 32 מחולון וראובן אבירם בן 51 מרמלה. בגוש עציון פתח מחבל בירי לעבר כלי רכב, הוא המשיך בנסיעה מהירה והתנגש במכונית. בפיגוע נרצחו עזרא שוורץ, תלמיד ישיבה אמריקני בן 18, יעקב דון, בן 49 מאלון שבות ושאדי ערפה, פלסטיני בן 24 מחברון שנורה למוות בשוגג.

גדוד נצח יהודה בלב ההסלמה

מחבל פתח באש מרכב לעבר כוח מ'נצח יהודה' – וחוסל

כוח צה"ל מגדוד 'נצח יהודה' שאבטח צומת ליד תורמוס עיא זיהה כלי רכב מתקרב ומאט • אחד מנוסעי הרכב פתח באש, נורה ונהרג • שני נוסעי הרכב האחרים נעצרו והועברו לחקירה
חיים טוויל
ה' כסלו התשע"ו / 17.11.2015  21:11
פורסם ב: חרדים10

אקדח

מחבלים פתחו באש לעבר כוח צה"ל מגדוד 'נצח יהודה' סמוך לתורמוס עיא שבאיזור שילה. לא היו נפגעים לכוחותינו.

הכוח השיב באש, וחיסל את אחד המחבלים. שני מחבלים נוספים נעצרו. אין נפגעים בקרב החיילים.

הכוח, שאיבטח צומת במקום, זיהה כלי רכב שמתקרב לכיוונו ומאט את מהירות הנסיעה.

 תוך זמן קצר פתחו יושבי הרכב בירי אקדח לעבר החיילים. אחד היורים נהרג מאש צה"ל ושניים נוספים שישבו בכלי הרכב נעצרו והועברו לחקירה.

עקב כך, הוכרז העלאת כוננות בהתנחלויות הסמוכות, שילה ושבות רחל.הגדוד החרדי בלב ההסלמה

מפקד גדוד נצח יהודה, סא"ל אורי לוי, מספר על השבוע הראשון בגזרת שילה וחלמיש שבבנימין.

 עוזי ברוך, ו' בכסלו תשע"ו, 18/11/15 17:12

פורסם ב: חדשות ערוץ 7

לכתבה המקורית – לחץ כאן

סא"ל אורי לוי

סא"ל אורי לוי
צילום: דובר צה״ל

בשבוע שעבר עלה הגדוד החרדי "נצח יהודה" של חטיבת כפיר לקו בגזרת שילה וחלמיש שבבנימין.

משהגיעו לגזרה לקחו לוחמי הגדוד חלק במספר פעולות מבצעיות משמעותיות.

מפקד הגדוד, סא"ל אורי לוי, מספר על השבוע הראשון בקו, "חיסול המחבל אמש הוא ההוכחה לכשירות הלוחמים הגבוהה, הערנות והמוכנות שלהם. הם פעלו אל מול סכנת חיים ממשית והגיבו בנחישות להסרת האיום", משבח המג"ד את לוחמיו.

"הגענו לבנימין לאחר תקופת אימון ותעסוקה מבצעית אינטנסיבית בגזרת מנשה", הוא מספר. בליל שישי האחרון לקח הגדוד חלק במשימת הריסת בית המחבל, רוצחו של מלאכי רוזנפלד ז"ל שנהרג בפיגוע ירי סמוך לקידה בחודש יוני האחרון.

"הגדוד אבטח את הפעילות במעגל הפנימי ואפשר את פעילות כוחות ההנדסה ויחידת יהל"מ גם אל מול הפרות סדר קשות בכפר. אנו פועלים מדיי לילה על מנת לשמור על השקט באזור", אומר המג"ד.

"אחרי שבוע כזה אנו ממשיכים לשמור על דריכות ומשמעת עצמית גבוהה", הוא מסכם, "נמשיך לפעול להגנת התושבים בגזרה".