טקס החלפת מח"ט כפיר – אל"מ גיא חזות החליף את תא"ל אשר בן לולו

היום 30.7.15 התחלף מפקד חטיבת כפיר היוצא תא"ל אשר בן לולו במפקד חטיבת כפיר הנכנס אל"מ גיא חזות. הטכס התקיים באנדרטת חטיבת כפיר בעפולה בניצוחו של רס"ר החטיבה ספי גרוסבך.

בטקס נכחו אלוף פיקוד המרכז רוני נומה, מפקד עוצבת עידן תא"ל אורן אבמן, קצינים רבים מהחטיבה ומיחידות המשיקות לפעילות החטיבה, בני המשפחה וחברי ועד העמותה.

אנו מברכים את תא"ל אשר בן שושן לרגל עלייתו בדרגה ומאחלים לו הצלחה רבה בתפקידו החדש כרמ"ט פיקוד צפון. קצרה היריעה מלתאר את פועלוו של אשר כמח"ט כפיר, אין ספק כי רישומו ומורשתו ישארו בחטיבה לשנים רבות. 

אנו מברכים את אל"מ גיא חזות עם כניסתו לתפקיד, מעבר לבטחון מדינת ישראל מופקד כעת בידיו גם בטחונם של אלו עליהם הוא מפקד ואנו סמוכים ובטוחים כי אין טוב וראוי ממנו לביצוע המשימות והאתגרים הצפויים לבוא.

תודה לרועי טל מ:  Yo Studios על הצילומים המרהיבים.

00002 00003 00004 00006 00007 00013 00016 00021 00068 00073 00085 00105 00115 00116 00132 00143 00152

 

לקט מפעילות לוחמי חטיבת כפיר בשבוע האחרון (19-24.7.15)

כתבתי לא פעם, לוחמי חטיבת כפיר נמצאים בפעילות מבצעית שוטפת. אין הנחות ואין מבצעי קופונים. הסכנות אורבות בכל רגע, בכל עיקול, בכל סימטה ובכל פעילות.המדובר בלחימה שוטפת, לאורך זמן. זוהי מלחמה על הבית שכן ללא פעילות שוחקת זו המרחק לגלי הפיגועים הגדולים שידענו בעבר הלא רחוק קצר מאוד. הלקט הוא רק ממה שפורסם בעיתונות והעשייה כל כך רחבה שגם אם היה מותר לכתוב, איני בטוח שהייתי יכול לכסות את כולה.דיווח פלסטיני: צעיר נהרג מירי צה"ל סמוך לג'נין

בצה"ל טוענים כי הפלסטיני נורה על ידי רובה גומי, וכי הירי בוצע לעבר פלג גופו התחתון. הוא פונה לבית החולים בג'נין ונפטר מפצעיו

אסף גבור ויוחאי עופר | 22/7/2015 11:44

פורסם ב:חדשות

לכתבה המקורית – לחץ כאן

גורמים רשמיים ברשות הפלסטינים מדווחים כי מחמד אחמד עלאונה נהרג היום (ד') בפעילות של צה"ל שאירעה בשעות הבוקר המוקדמות. לפי הפלסטינים, עלאונה, בן ה-21, נורה בחזהו במהלך עימותים שפרצו במהלך פעילות שביצע צה"ל בכפר בירקין, מערבית לעיר ג'נין. הוא נפצע באורח אנוש, ופונה לבית החולים בג'נין שם נקבע מותו לאחר זמן קצר.

 מוחמד עלאונה בן ה-21

לאחר תחקיר ראשוני, טוענים בצה"ל כי עלאונה נפגע כתוצאה מירי כדורי גומי (אמצעי לפיזור הפגנות) ולא מירי של אש חיה. בנוסף טוענים כי הירי בוצע לעבר פלג גופו התחתון, וזאת בהתאם לנהלי הפתיחה באש.

ב-14 ביוני דיווחו הפלסטינים על הריגתו של תושב הכפר מאלכ הסמוך לרמאללה, בעימותים מול חיילי גדוד "נצח יהודה" (הנח"ל החרדי). האירוע התרחש במהלך פעילות מבצעית בכפר כשרכב צבאי התהפך ופגע בפלסטיני החשוד שניסה להשליך בקבוק תבערה לעבר הכוחות. בעקבות התהפכות הג'יפ נפצע גם חייל צה"ל באורח קל.

גורם צבאי אמר אז כי כי הכוח של גדוד "נצח יהודה" היה עסק בחלוקת זימונים לחקירה. במהלך הפעילות החלו הפרות סדר שכללו חסמי אבנים, וכאשר חיילים שנסעו ברכב הצבאי ניסו להיחלץ מהאירוע נזרק עליהם בקבוק תבערה, הנהג איבד שליטה על הג'יפ והתהפך.עימות ליד חברון: ניסיון חנק, השלכת אבנים ופלסטיני הרוג

עימות בין חיילי חטיבת כפיר לבין בני משפחה במהלך מעצר סמוך לחברון הידרדר לירי ממנו נהרג פלסטיני. החיילים הותקפו בבלוקים כשיצאו מהבית ונאלצו להגיב בירי

ארכיון (דובר צה"ל)

במהלך פעילות מעצרים בבית אומר סמוך לחברון התפתח עימות בין חיילים לבין בני משפחה פלסטינית, במהלכו נורה פלסטיני למוות. פלסטיני נוסף נורה ברגלו ונפצע קל.

כוח של חטיבת כפיר הגיע לבית אחת המשפחות בעיירה. בני המשפחה תקפו את החיילים וניסו לחנוק אחד מהם. החיילים הגיבו תחילה בירי לעבר רגלו של אחד מהם.

כשיצאו מהבית הושלכו לעבר החיילים בלוקים ולכן הגיבו בירי לעבר חזהו של אחד המתפרעים, ממנו נהרג בסופו של דבר. החשוד אותו חיפש הכוח לא שהה בבית בעת התקרית.

בתחילת החודש נורה למוות צעיר פלסטיני שהשתתף בפעילות יידוי אבנים וסלעים לעבר כוח שהוביל מפקד חטיבת בנימין אלוף משנה ישראל שומר, סמוך למחנה הפליטים קלנדיה.

מצה"ל נמסר כי הכוח הותקף ידי המון זועם באבנים ובסלעים גדולים. במהלך התקיפה חשו החיילים בסכנה ממשית לחייהם, לכן מפקד הכוח, אל"מ שומר, ביצע נוהל מעצר חשוד כלפי אחד הצעירים, ירה ופגע בו. הפלסטיני שנפצע פונה לבית חולים ברמאללה, שם על פי דיווחים בכלי תקשורת פלסטיניים הוא מת מפצעיו. בעקבות התקרית נפתחה חקירת מצ"ח.

בעודנו יושבים בחדרים הממוזגים ונהנים משלווה יחסית, לוחמי חטיבת כפיר באיו"ש נמצאים בלחימה מתמשכת

המצב הבטחוני באיו"ש השתנה לרעה לאחרונה ולמעשה, למרות שהדבר לא בא לידי ביטוי בעיתונות, חלה עלייה ממשית בפעולות ואיומי הטרור שהרים ראשו מחדש באיו"ש. יש המכנים זאת כבר כאינתיפאדה נוספת. המצב החדש/ישן מביא את כוחות צהל ובהם לוחמי חטיבת כפיר באיו"ש להתמודדות שוטפת יומיומית 24/7 במטרה למגר את התופעה.

לטובת מי שאינו מכיר מובא לפניכם חלק מפירסום שבועי של "מרכז המידע למודיעין וטרור על שם אלוף מאיר עמית". חלק זה דן באירועים באיו"ש ושופך אוך על היקף התופעה. • הפגנות ועימותים
  • במהלך השבוע  נמשכו האלימות והטרור במוקדי החיכוך "המסורתיים" ביהודה, שומרון ובשכונות מזרח ירושלים במסגרת מה שמכונה "ההתנגדות העממית" (קרי, טרור עממי). הפעילות האלימה התבטאה בעיקר בהשלכת בקבוקי תבערה ויידויי אבנים לעבר כוחות הביטחון הישראליים ולעבר אזרחים. להלן מספר אירועים מרכזיים:
  • ב-19ביולי 2015 הושלך מטען מאולתר סמוך לנעלה (אזור בנימין). המטען לא התפוצץ (צבע אדום, 18 ביולי 2015).
  • ב-18 ביולי 2015 בקבוק תבערה הושלך לעבר כלי רכב סמוך לצומת המנהרות בגוש עציון. לא היו נפגעים (צבע אדום, 18 ביולי 2015).
  • 17 ביולי 2015 – הושלכו בקבוקי תבערה ויודו אבנים לעבר כוחות הביטחון הישראליים בעת שביצעו פעילות מבצעית בשכונת סילואן שבמזרח ירושלים, ובכפר ג'יוס בשומרון. חייל אחד נפצע באורח קל (צבע אדום, 17 ביולי 2015).
  • 15 ביולי 2015 – חייל צה"ל נפצע באורח קל בפיגוע דקירה בצומת ביתלו במערב בנימין. מחבלת הגיעה לעמדת צה"ל ודקרה את החייל בגבו. המחבלת נעצרה (סוכנות תצפית, 15 ביולי 2015).
  מעצר חוליות טרור שביצעו פיגועי ירי
  • במהלך השבוע האחרון חשפו כוחות הביטחון הישראליים שתי חוליות אשר ביצעו לאחרונה מספר פיגועי ירי בהם נהרגו שני ישראליים ונפצעו ארבעה. חברי חולייה אחת השתייכו לחמאס ופעילותה הוכוונה מירדן. חוליה שנייה הייתה של פעילי פתח/ תנט'ים. בשתי החוליות היו חברים פעילים, שהיו כלואים בעבר בישראל בשל פעילות טרור, שניים מהם שוחררו במסגרת "עסקת שליט". אין זו הפעם הראשונה בה מעורבים משוחררי "עסקת שליט" בביצוע פיגועים בהם נהרגו ישראלים, כולל חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים בגוש עציון (יוני 2014).
  מעצר חוליית חמאס, שביצעה את פיגוע הירי סמוך לשבות רחל[4]
  • כוחות הביטחון הישראליים עצרו חברי התארגנות צבאית של חמאס, כולם, למעט אחד, תושבי סלואד. חברי החוליה היו מעורבים בביצוע פיגוע הירי ב-29 ביוני 2015 סמוך לישוב שבות רחל בו נרצח מלאכי רוזנפלד ז"ל ונפצעו שלושה צעירים נוספים[5]. חלק מחברי החוליה עצורים בידי מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית.
  • התארגנות זו הייתה אחראית גם לביצוע פיגוע ירי יומיים קודם לכן לעבר אמבולנס וכלי רכב ישראליים. בחקירתם עלה, כי מאכוון הפיגועים הינו אחמד נג'אר פעיל חמאס, שהיה כלוא בעבר בישראל בשל ביצוע פיגועי ירי בהם נהרגו שישה ישראלים. אחמד נג'אר שוחרר במסגרת "עסקת שליט" וגורש לרצועת עזה. מרצועת עזה הוא עבר לירדן ומשם החל להפעיל חוליות לביצוע פיגועים ביהודה ושומרון.
  • להלן פרטים אודות חברי ההתארגנות:
  • אמג'ד נג'אר, פעיל חמאס, אחיו של אחמד נג'אר, מאכוון ההתארגנות. הוא היה בעבר כלוא מספר פעמים בישראל בשל פעילות טרור עממי. בחקירתו סיפר, כי העביר הנחיות מאחיו וכן אמצעי לחימה ומימון, ששימשו לביצוע הפיגוע.
  • עבדאללה אצחאק, היה עצור בעבר בשל מעורבות בסחר באמצעי לחימה וטרור עממי. היה מעורב בתכנון הפיגוע. שימש כנהג כלי הרכב.
  • מעאד' חאמד,  פעיל חמאס, נעצר בעבר מספר פעמים בשל מעורבות בתכנון פיגועים. נמצא עתה בידי מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית. ככל הנראה הוא ביצע את הירי.
  • אחמד שבראוי, פעיל חמאס, נעצר מספר פעמים בעבר בשל מעורבות בתכנון פיגועים נמצא עתה בידי מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית. ככל הנראה סיפק את אמצעי הלחימה לביצוע הפיגועים.
  • פאא'ז חאמד, פעיל חמאס, בכיר נעצר מספר פעמים בשל מעורבות בפעילות חמאס. היה בין מתכנני הפיגועים.
  • ג'מאל ג'מיל יונס, תושב קוצרה שבשומרון, חמו של אמג'ד נג'אר. העביר את כלי הרכב בו בוצע הפיגוע לגריטה תיווך בעיסקה לרכש אמצעי לחימה ונפגש עם נג'אר בירדן.
  חשיפת מבצעי הפיגוע במעין באזור הישוב דולב
  • בעקבות פעילות כוחות הביטחון הישראליים נעצרה חולייה של חמישה מחבלים, תושבי מחנה הפליטים קלנדיה (דרומית לראמאללה). המחבלים ביצעו מספר פיגועי ירי, כולל פיגוע הירי במעיין באזור הישוב דולב  ב-19 ביוני 2015 (בפיגוע נרצח דני גונן ז"ל ואזרח נוסף נפצע באורח קל). בחקירתם סיפרו, כי קודם לפיגוע במעיין באזור דולב, הם ביצעו מספר פיגועי ירי לעבר כוחות הביטחון באזור מחנה הפליטים קלנדיה וכי במסגרת הכנותיהם לביצוע פיגועים ערכו תצפיות על אזור המעיין במטרה לאתר ישראלים השוהים במקום (שירות הביטחון הכללי, 15 ביולי 2015).
  • להלן פרטים על חברי החוליה :
  • מחמד אבו שאהין, פעיל פתח/תנט'ים, בעבר היה פעיל "כוח 17" של פתח ומקבל משכורת קבועה מהרשות הפלסטינית. היה כלוא בישראל בעקבות פיגועי דקירה וירי. מחמד אבו שאהין, הוא שביצע את הירי במעיין סמוך לדולב. לקראת ביצוע הפיגוע הגיע למעיין מספר פעמים. במהלך שנת 2014 ביצע שישה פיגועי ירי. באחד מאירועי הירי שביצע בא-רם נפצע חייל צה"ל.
  • אמג'ד עדואן, פעיל פתח/תנט'ים, היה כלוא ועצור בעבר מספר פעמים על רקע סחר באמצעי לחימה. היה מעורב בעבר בפיגוע ירי ופיגוע הנחת מטען.
  • אשרף עמאר, פעילי במודיעין הצבאי של הרשות הפלסטינית. ניסה בעבר יחד עם מחמד אבו שאהין לבצע פיגוע במעיין סמוך לדולב, אולם הפיגוע לא יצא אל הפועל.
  • אסאמה אסעד, פעיל פתח/תנט'ים, כלוא לשעבר על רקע סחר באמצעי לחימה ופעילות "התנגדות עממית" (טרור עממי). הוא שוחרר במסגרת הפעימה השנייה של "עסקת שליט".
  • מחמד עדואן ללא שיוך ארגוני וללא מעצרים קודמים. הסתיר בביתו את האקדח, ששימש לפיגועים כולל לרציחתו של דני גונן ז"ל.

  מימין: מעצר החוליה בסלואד (דובר צה"ל, 19 ביולי 2015). משמאל: אקדח ששימש לפיגוע ותחמושת, שנמצאו בידי חברי החוליה (תקשורת שירות הביטחון הכללי, 15 ביולי 2015)
  מימין: מעצר החוליה בסלואד (דובר צה"ל, 19 ביולי 2015). משמאל: אקדח ששימש לפיגוע ותחמושת, שנמצאו בידי חברי החוליה (תקשורת שירות הביטחון הכללי, 15 ביולי 2015)

  מאפייני הפיגועים לחודש יוני 2015
  • במהלך חודש יוני 2015 חלה ירידה במספר הפיגועים, שבוצעו ביהודה, שומרון וירושלים. סה"כ בוצעו במהלך החודש 120 פיגועים לעומת 151 בחודש מאי 2015. עם זאת חלה עלייה ברמת הקטלניות שלהם וברמת התעוזה של המבצעים. להלן מספר מאפיינים (שירות הביטחון הכללי, 14 ביולי 2015):
  • אופי הפיגועים– מרבית הפיגועים היו במתווה של השלכת בקבוקי תבערה (98 מתוך 120). כמו כן בוצעו ארבעה פיגועי ירי מנשק קל, שני פיגועי דקירה (אחד מהם בירושלים), 16 פיגועים במתווה של הנחת מטען[6].
  • נפגעים– במהלך החודש נהרגו שני אזרחים בפיגועי ירי ביהודה ושומרון. שמונה ישראלים (חמישה אזרחים ושלושה אנשי כוחות הביטחון) נפצעו, חלקם באורח קשה.
  • מיקום הפיגועים– ביהודה ושומרון בוצעו 69 פיגועים (לעומת 91 בחודש מאי 2015). בירושלים בוצעו 51 פיגועים (לעומת 60 במאי 2015).

יום הגיוס 21.7.15 – מפקד חטיבת כפיר אל"מ אשר בן לולו מברך את המתגייסים לחטיבה המנומרת

להיות לוחם בכפיר זה להגן על הבית

המח"ט אל"מ אשר בן לולו מברך את המתגייסים לחטיבה המנומרת: תהיו כתף ברגעים קשים, ובעיקר משפחה איתנה

פורסם ב:
 פורסם ב: חדשות ועדכונים - ישראל היום
 • "עם ישראל סומך עלינו" // צילום: דובר צה"ל
  "עם ישראל סומך עלינו"
  צילום: דובר צה"ל
מתגייסי מחזור אוג' 15 של חטיבת כפיר, ברוכים הבאים למשפחה! היום אנחנו מברכים אצכם בכניסתכם למסגרת שתעצב אתכם ותהפוך אתכם ללוחמים מן השורה בחטיבה המנומרת. תורכם להגן על הבית הגיע, זוהי זכות גדולה.
ביומכם הראשון תגיעו לבסיס האימונים החטיבתי, שם תבלו את שמונת חודשי הכשרתכם. יקבלו אתכם בזרועות פתוחות מפקדיכם, שידאגו לכם בכל מובן ויהפכו אתכם מאזרחים ללוחמים הטובים והמקצועיים ביותר. בהכשרה תעברו אימונים אינטנסיביים, תלמדו להתמודד עם הלוחמה בשטח הבנוי האופיינית לנו, תלכו במסעות ותצלחו תרגילים מורכבים. במעלה הדרך ובזכות הקושי תהפכו מאזרחים צעירים, לקבוצה מלוכדת של לוחמים. יחד תצאו לפעילויות, תהיו מוכנים לסכן את חייכם האחד בשביל השני, תהוו כתף ברגעים קשים ובעיקר תהיו משפחה שתלך יחד איתנה.
 
בתום ההכשרה תפעלו למיגור  הטרור בגזרות השונות לאורך כל גבולותיה של מדינת ישראל. הפעילות תהיה מאתגרת ומגוונת ותכלול מארבים, מעצרים, פעילות ביטחון שוטף ועוד. כל אלו על מנת לשמור ולהגן על ביטחון מדינת ישראל, המשפחה והחברים שבבית.
לחטיבת כפיר מורשת של לחימה עיקשת בטרור, שבמהלכה מפקדי ולוחמי החטיבה היוו חוצץ בין אותם מפגעים אכזריים לאזרחי המדינה. לאיום צורות ומאפיינים רבים, אך המקצועיות והנחישות יביאו אתכם להכרעה בכל מפגש עם אויב.
מתגייסי מחזור אוגוסט 15, להיות לוחם בכפיר זה להגן על הבית, לחתור לניצחון, להוביל ולהוות אח ורע לסובבים אותך. כאן כולם ביחד. ברגעים אלו ממש, ממשיכים לוחמי החטיבה להיות חוד החנית נגד הטרור. עם ישראל כולו סומך עלינו. בהצלחה!
•   •   •

חטיבת כפיר: תעודת זהות

• חטיבת כפיר, שהוקמה לפני כעשור, היא החטיבה הצעירה והגדולה ביותר בצה"ל, ומונה חמישה גדודים: נחשון, שמשון, חרוב, דוכיפת ונצח יהודה.
• גדודי החטיבה – שמשון, חרוב ודוכיפת – נקראים על שם הסיירות האגדיות מהעבר ופועלים בכל הגזרות.
• תג היחידה מורכב מחרב, המסמלת את הלחימה נגד הטרור, ומכנפיים, המסמלות את המוסריות בלחימה.
• הכומתה של החטיבה מנומרת, ובדרך אליה צועדים הטירונים 65 ק"מ. מי שבחר ועיצב אותה הוא המח"ט הראשון של החטיבה, תא"ל דוד מנחם.
• החטיבה הופעלה לראשונה כצוות קרב חטיבתי במבצע "שובו אחים" והובילה את המאמץ למציאת הנערים החטופים, אייל, גיל־עד ונפתלי ז"ל.
• דרך הגיוס לכפיר ניתן לצאת לגיבוש ליחידות המיוחדות עוקץ ולוט"ר.