אחרי כעשור: האם יוקם גדוד סיור בחטיבת כפיר?

בעקבות בקשת מפקדי כפיר צה"ל בוחן שוב הקמת גדס"ר בחטיבה הצעירה שמגיע לדיון בזרוע היבשה; דו"צ: "הנושא בעבודת מטה"

יוחאי עופר | 25/11/2014 12:40

פורסם ב:חדשות

לכתבה המקורית – לחץ כאן

צה"ל בוחן שוב הקמה של גדוד סיור בחטיבת כפיר. כבר כמעט עשור מתנהל הדיון סביב הקמת הגדס"ר של החטיבה הצעירה בצה"ל, והפעם מגיע הדיון פעם נוספת לעבודת מטה בזרוע היבשה, אך לא בטוח כי גם זו תניב את התוצאה אותה מבקשים להשיג בחטיבה. מי שדוחף להקמת הגדוד הינם מפקדי החטיבה, ובזרוע היבשה נענו אחרי מספר בקשות לבחון את הסוגיה.

מאז הוקמה החטיבה בדצמבר 2005 דרשו מפקדיה להעלות את הנושא בפני מקבלי ההחלטות, אך אף אחד מהם לא צלח עדיין את המכשול. גם עתה עוד לא בטוח כלל שהמהלך ייצא אל הפועל, למרות העובדה שמפקדים בכירים בחטיבה אמרו בשבוע שעבר עם גיוס לוחמים חדשים לכפיר כי בחודש מרץ הקרוב יוסב אחד הגדודים הקיימים לגדוד הסיור.

דו''צ

חטיבת כפיר דו"צ

על הקמת גדוד סיור, פרסם העיתון הצבאי "במחנה" בשנת 2011  וכתב כי בתוך שנה יוקם הגדוד. על פי הפרסום אז גדוד "חרוב" עתיד היה להפוך לגדוד הסיור אחרי מאבק על הכבוד בין הגדודים. "ממש כמו סיירת חרוב של פעם. הרעיון הוא להחזיר עטרה ליושנה", אמרו אז גורמים בחטיבת כפיר.

הרציונל הוא הרצון להפוך את החטיבה לכזו שתהיה דומה ליתר חטיבות החי"ר כך שעם גדוד הסיור יישארו שלושה גדודים נוספים: דוכיפת, שמשון, ונחשון כאשר גדוד לביא ייסגר ו"נצח יהודה" של הנח"ל החרדי ייצא מהחטיבה.

בפועל, בחודש אוגוסט האחרון, הפסיקו לקלוט בגדוד "לביא" לוחמים לקראת סגירתו והקמת גדוד מעורב נוסף "אריות הירדן" שיקום על מפקדת הגדוד הקיימת. גדוד "נצח יהודה" של הנח"ל החרדי, כאמור, ייצא מהחטיבה ויישאר תחת פיקוד המרכז כגדוד המוצב באורח קבע בגזרה בצפון השומרון  וכך יהיה זהה  לגדוד "קרקל" שאמון על גבול ישראל מצרים וגדוד "אריות הירדן" שיהיה אמון על הביטחון באזור בקעת הירדן.

בחטיבה רוצים גדוד סיור בדומה ליתר החטיבות, ובו פלוגת סיור (פלס"ר), פלוגת עורב (פלנ"ט) ופלוגת חיל הנדסה (פלחה"ן). אחרי שעברו עשרות תרגילים והחטיבה הוכיחה את כוחה בעיקר באזור יהודה ושומרון הניחו המפקדים שהצעד הבא שנדרש הוא הקמת גדוד סיור.

בחטיבה תיכננו כבר לפני שלוש שנים להקים בית ספר ייחודי לגדוד הסיור ובו ילמדו הלוחמים את ההכשרות המיוחדות שדרושות, בהנחה כי במקביל מספר המתגייסים לחטיבה שעומד כבר כיום על שלושה לכל מקום רק יגבר. אחרי שהיו תחת אחריות אוגדה 162 עברה לפני מספר חודשים החטיבה להיות תחת פיקוד עוצבת עידן עליה מפקד תא"ל אורן אבמן, שהיה מפקד חטיבת כפיר, ובעבר כבר החליט כי על גדוד "חרוב" יוקם גדוד הסיור. החלטה שמאז עוד לא בשלה ועתה כאמור עומדת לדיון פעם נוספת במפקדת זרוע היבשה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "הנושא נמצא תחת עבודת מטה שטרם הסתיימה".

 

חוליית גא"פ תכננה לפגוע בישראלים – ונבלמה

ראש החוליה נעצר לפנות בוקר בכפר בורקין, ובביתו נחשף מצבור תחמושת, ווסטים ומדים צה"ליים. חברי החוליה תכננו לפגוע בצירים או בעמדות צבא באזור

תאריך: 11/12/2014, 19:50     מחבר: יאן מאיר, אתר צה"ל

 פורסם ב:

לכתבה המקורית – לחץ כאן

כוח של כפיר מ"נצח יהודה" סיכל היום (רביעי) לפנות בוקר תכנית לבצע פיגוע נגד אזרחים ישראלים, לאחר שעצר ראש חוליית טרור המשויך לג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני (גא"פ). החשוד נעצר בכפר בורקין הסמוך לג'נין, ובביתו נחשף מצבור של תחמושת, ווסטים ומדים צה"ליים. "התברר לנו שהיה תכנון מצד החוליה לפגוע בישראלים", גילה סגן מפקד גדוד "נצח יהודה", רס"ן אריה בלוט. "הם תכננו לצאת רעולי פנים מהכפר ולפגוע בצירים או בעמדות של הצבא", הרחיב.

המצבור שנתפס כלל שלושה ווסטים צה"ליים, כעשרה זוגות מדים צבאיים שחלקם צה"ליים וחלקם לא; התחמושת הוחבאה בשקית שכללה שרשירים של מקלע "נגב", כדורים של רובי אם-16 וקלצ'ניקוב. "ככלל בחודשיים האחרונים אנחנו מוצאים יותר אמל"ח", הסביר רס"ן בלוט. "גם רובים של צה"ל וגם רובים מאולתרים, בנוסף למטעני צינור מאולתרים, תחמושת וזיקוקים", פירט.

צילום: דובר צה"ל

בעקבות סבב ההסלמה האחרון וכחלק מהיערכות צה"ל בגזרת איו"ש, גם בגזרת מנשה המאופיינת בשקט יחסי ננקטו מספר צעדים ביטחוניים. "אנחנו נערכים בכוחות מוגברים", הסביר רס"ן בלוט. "מצד אחד אנו זהירים יותר, ומצד שני בכל פעם שאנו מקבלים מידע על דבר מסוים אנו מטפלים בו מיד. כך אנו יוצרים מצב שאין פגיעה בתושבים", הוסיף.

גם לאור האירועים האחרונים בגזרת איו"ש, סמג"ד נצח יהודה מדגיש כי כוחות צה"ל ערוכים לכל תרחיש. "אנחנו פועלים באופן חופשי במרחב בכלל ובעומק האויב בפרט, גם ביום וגם בלילה. המצב בשליטה מלאה ולא שונה מהשבועות האחרונים".