כך נראה מבפנים מבצע צה"ל – חטיבת כפיר, לחיפוש החטופים

חדשות ערוץ 2 - אולפן שישי

לבתי הכלא של ישראל נוספו בשבוע האחרון 320 עצורים חדשים, רובם אנשי חמאס. 57 מהם שוחררו בעסקת שליט. איך נראה הדיווח הכמעט סטרילי הזה בשטח? עד כמה המבצע הצבאי הזה מסוכן לחיילים? עד כמה מורכב וקשה להיכנס לבית משפחה בשלוש לפנות בוקר, להעיר את פעיל החמאס, אבל גם את אשתו, את הוריו, את הילדים?

שי גל | חדשות 2 | פורסם 20/06/14 22:20 

תיעוד מיוחד: לילה עם לוחמי חטיבת כפיר – גדוד לביא – בעקבות החטופים

shuvu_banim_660_4

תיעוד מיוחד: לילה עם הלוחמים בעקבות החטופים

שבוע בלי הנערים שנחטפו להם מתחת לאף, הגדוד שאחראי על הגזרה הכי חמה לא מפסיק לעבור מבית לבית בגזרת גוש עציון. הם יכולים להיות בכל מקום. מה עושים כשעוצרים עוד "ג'וני" בפיג'מה? איך מגיבים ללבנים על הג'יפ? כתב וצלם ynet הצטרפו ללוחמים ולרכז השב"כ ושמעו את המג"ד: "אבא, מצאת את הילדים?", שואלת אותו הבת הקטנה בווטסאפ. כך נראה מבפנים מבצע "שובו אחים"

יואב זיתון פורסם:  20.06.14 , 06:01

פורסם ב: חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet

לכתבה המקורית – לחץ כאן

פחות מ-300 מטר מפרידים בין המוצב המרכזי של הגדוד לטרמפיאדה של אלון שבות, שבה נחטפו שלושת הנערים – גיל-עד שער, אייל יפרח ונפתלי פרנקל. לכוחות הגדוד, שסיכלו בחצי השנה האחרונה יותר מעשרה פיגועים בפעילות או באמצעות מודיעין, לא הייתה התרעה ממוקדת לחטיפה בגזרתם. מאז יום שישי בשבוע שעבר נדמה שאת העיניים הטרוטות ביותר אפשר למצוא אצל מפקדי לביא, אחד הגדודים המוערכים בצמרת פיקוד מרכז, שהוקם בעיצומה של אינתיפאדת אל-אקצה כ"מומחה" לטרור פלסטיני בשטחים.

"הגעתי לחופשה באילת עם אשתי וחמש הבנות שלי, וכבר למחרת עזבתי אותן וקפצתי לאירוע. הכרזתי על עוצר יציאות בגדוד. לוחמים סירבו בעצמם לצאת הביתה, אחד מהם חייל בודד שהיה צריך לטוס לפגוש את אמו זמן רב אחרי שלא ראה אותה. הכרחתי אותו לנסוע", סיפר המג"ד, סגן-אלוף שחר ספדה. בין מעצר לפשיטה קיבל שחר הודעת ווטסאפ מבתו הקטנה: "אבא, כבר מצאת את הילדים שנגנבו?".

רכז שב"כ מתחקר פעיל חמאס בבית לחם          (צילום: רועי עידן)

רכז שב"כ מתחקר פעיל חמאס בבית לחם  (צילום: רועי עידן)

 

 (צילום: יואב זיתון)

(צילום: יואב זיתון)

 (צילום: יואב זיתון)

(צילום: יואב זיתון)

 

 (צילום: יואב זיתון)

(צילום: יואב זיתון)

 

 (צילום: רועי עידן)

(צילום: רועי עידן)

 

 (צילום: רועי עידן)

(צילום: רועי עידן)

 

"חזון פלסטין השלמה". מפת ישראל שנמצאה בביתו של פעיל חמאס           (צילום: יואב זיתון)

"חזון פלסטין השלמה". מפת ישראל שנמצאה בביתו של פעיל חמאס  (צילום: יואב זיתון)

לוחמי גדוד לביא חולשים על כפרים וגם על העיר בית לחם. כשהם יוצאים לעומק השטח הפלסטיני, מחליפים אותם בעמדות השמירה כוחות תגבור מבסיסי הדרכה ואימונים, וחיילים מפיקוד העורף שהוקפצו לגזרה. בינתיים לוחמי לביא מגיעים גם למערות חשודות בניסיון לאתר את החטופים, או לפחות רמז שיוביל אליהם.

 לפני היציאה למבצע המעצרים ברביעי בלילה בכפר בית אומר שבגזרת החטיפה, ומשם למעצרים נוספים בבית לחם, תודרכו הלוחמים על-ידי סגן מפקד הגדוד, רס"ן ליאל חבושה: "אנחנו יוצאים כדי למצוא את החטופים ולהביא אותם הביתה. להיערך גם למצב שבו ניתקל בחוטפים או בחטופים". אמירה זו לא מעידה בהכרח על ערפול מודיעיני, והלוחמים, כך הם מעידים, אינם צריכים זריקת מוטיבציה נוספת.

המג"ד הסביר: "יש תחושת תסכול מצד אחד, ומצד שני לא נעזוב עד שלא נחזיר את החטופים הביתה". נדמה שהחיילים מלביא רוצים לסגור בעצמם את החשבון עם חוליית החמאס שפעלה בגזרתם. במעצר הם חולקים את המשימות עם לוחמי היחידות המובחרות של אגוז ו-669, ולא מתפתים לצאת מהרכבים הממוגנים בתגובה ליידוי אבנים, מסיבי ככל שיהיה,  בכניסה וביציאה מהכפרים.

 "אנחנו מוכוונים למשימה", מעיד הסמג"ד. הנהג שלו בג'יפ פחות מרוצה: הפלסטינים ריסקו לחלוטין את מראות הצד בג'יפ ה"דוד" הממוגן, ועומק המעיכות בפח המעובה של מכסה המנוע מראה שגם בשתיים בלילה מצליחים הפלסטינים להשליך לבנים כבדות. בבתים של פעילי החמאס שלוחמי לביא מגיעים לעצור, אין התנגדות מצד המשפחות ולא בכי, אבל יש קצת הלם. בבית הראשון פעיל חמאס בן 60 שוטף את פניו רגע לפני שהוא מועבר לרכב הצבאי. תמונות של מפת ישראל עם סמלים פלסטיניים בכל עיר משני צדי הקו הירוק מראות שגם הוא מאמין בחזון ארץ פלסטין השלמה.

 במעצר הבא, בבית לחם, רכז השב"כ הצעיר המתלווה לכוחות לא מבזבז זמן: בביתו של פעיל חמאס שהגיע הכוח לעצור, בן 30, מתחקר אותו בניב הערבי המקומי כבר בחצר הבית. איש השב"כ מסמן לחיילים להתקפל לכלי הרכב, בדרך למעצר הבא. מחסום בצורת פחי אשפה ומטח אבנים ביציאה מבית לחם גורמים לחיילים לצאת מכלי הרכב ולהשיב בירי רימוני גז וכדורי גומי. נדמה שהפלסטינים יצאו מהלם הקרב הראשוני של תחילת השבוע, ורמת החיכוך והאלימות במעצרים הללו רק תעלה.

לפני עוד לילה של מבצע מעצרים, אסף מח"ט כפיר את לוחמיו לתדרוך לילי. "הכל יכול להיות בכל מקום", אמר. "נהפוך כל אבן כדי למצוא את הילדים". אחד הקצינים: "כל עצור ופיסת מידע בשטח מסייעים בחקירה"

צפו בהיערכות למבצע: הלוחמים קיבלו תדריך איך לפעול אם יתקלו בחטופים או בחוטפים

לפני עוד לילה של מבצע מעצרים, אסף מח"ט כפיר את לוחמיו לתדרוך לילי. "הכל יכול להיות בכל מקום", אמר. "נהפוך כל אבן כדי למצוא את הילדים". אחד הקצינים: "כל עצור ופיסת מידע בשטח מסייעים בחקירה"‎

מתן חצרוני, כתב חדשות 2 באינטרנט | חדשות 2 | פורסם 18/06/14 16:52 

פורסם ב:
לכתבה המקורית – לחץ כאן

במהלך מבצע "שובו אחים" לאיתור שלושת הנערים החטופים, יצאו הלילה (ד') לוחמי חטיבת כפיר לפעילות באזור רמאללה, שבמהלכה עצרו 50 ממשוחררי עסקת שליט. טרם יציאתם תודרכו הלוחמים גם למקרה שבו יתקלו בחוטפים או בחטופים.

"אנחנו נמצאים ביום החמישי מאז החטיפה של שלושת הנערים באזור של אלון שבות", אמר לחיילים מפקד החטיבה, אל"מ אשר בן לולו. "יש מעצרים שמתבצעים כל לילה ויש מאמץ מאוד גדול. ההבנה היא שאנחנו עושים פה משהו חשוב מאוד".

"במערכה הזאת, זה לא רק הצוות שיסגור בית, כזה או אחר", הוסיף המח"ט והדגיש בפני הלוחמים: "הכל יכול להיות בכל מקום, כל הלחצים האלה בכל המקומות יכולים להניב פרי. חטיבת כפיר תעשה הכל על מנת להשיב את הילדים הביתה, נהפוך פה כל אבן על מנת למצוא את הילדים".

קצין בחטיבה סיפר כי בימים האחרונים פועלים לוחמי כפיר בשורה של כפרים במיוחד באזור בנימין. "פשטנו על שני כפרים באזור רמאללה שמזוהים עם החמאס", אמר. "עצרנו שניים ממשוחררי שליט ובהם גם נעאל ברגותי, מבוגר המשוחררים בעסקה. עצרנו אותו במרחב רמאללה והוא הופתע לגלות שהגענו אליו".

המפקד הוסיף עוד כי הכוחות נתקלים בהפרות סדר ומגיבים בעוצמה. "הכוונה שלנו היא לא לפגוע במי שלא צריך, ואנו ממוקדים במשימה", אמר. "לוחמים תודרכו גם למצב שבו יתקלו בחוטפים או בחטופים, וכי כל עצור ופיסת מידע בשטח מסייעים בחקירה".

 

 

עליה במוטיבציה לטרור

בראיון לערוץ 7 מסכם מג"ד 'נחשון' פעילות בגזרת ג'נין ומספר על מבצעים שהניבו אמצעי לחימה ועצורים רבים.

שמעון כהן, פרסום ראשון: ד' בסיון תשע"ד, 02/06/14 20:02

הפניה לראיון בערוץ 7
חייל לוחם בשטח בנוי
חייל לוחם בשטח בנוי – דובר צה"ל

פורסם ב: חדשות ערוץ 7
לכתבה המקורית – לחץ כאן

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר מג"ד נחשון בחטיבת כפיר, סא"ל שי שמש, על שורת הצלחות שקצרו לוחמי הגדוד שלו במרוצת תקופה קצרה בה ביצעו תעסוקה מבצעים באזור ג'נין וכפרי הסביבה.

סא"ל שמש מדגיש בראשית דבריו כי משימת הגדוד כמו משימתם של כלל הלוחמים ביהודה ושומרון היא הגנה על ההתיישבות וצירי התנועה ושמירת הסדר ולשם כך מבוצעות פעילויות מגוונות של הכוחות, פעילויות שהובילו את חייליו למעצר של מספר גבוה של מחבלים ואיתור אמצעי לחימה רבים באופן יחסי.

שמש מציין בדבריו כי הכוחות איתרו כ-14 או 15 כלי נשק תקניים ומאולתרים, חלקם אקדחים וחלקם רובים, כמו גם אמצעי לחימה כמטעני צינור, סכינים, משקפות וציוד נוסף. מדובר, מסביר סא"ל שמש, בהיקף שמאותר בדרך כלל במשך חודשים ואילו בפעילות חייליו האמצעים אותרו בתוך שבועות בודדים.

כשנשאל אם הוא חש במגמת התעוררות של ארגוני הטרור בתקופה האחרונה סא"ל שמש לא ממהר להגדיר את התופעה כמגמה, אם כי הוא מספר על ניסיונות תמידיים של חוליות ובודדים לביצוע פיגועים. במסגרת זו נלכד גם המחבל המתאבד בצומת תפוח לפני מספר ימים.

"הפעילות שלנו היא פעילות שחייבת להימשך גם כשהתקופה שקטה. יש פעילות נמשכת מתחת לפני השטח. ברור לנו שכל מה שמצאנו זה לא כל מה שיש ולא רוב מה שיש. המוטיבציה היא תמיד שילוב של רצון ויכולת לפגע ואנחנו צריכים לעבוד על היכולת. על הרצון פועלים מנופים נוספים כמו מנופים אזרחיים ומודיעיניים. "הרצון תמיד קיים מתחת לפני השטח. אנחנו מצידנו רוצים שיהיה שקט והאזרחים יעסקו ביומיום שלהם.

יצוין כי במהלך פעילותם של חייליו נתקלו הכוחות בהתנגדות של חוליות המחבלים. "יש בג'נין עליה במוטיבציה לטרור ולכן אנחנו פועלים שם. הדברים באים לידי ביטוי גם בעוצמת האש שהם מפעילים", מספר שמש ומציין כי אחד מלוחמיו נפצע מרסיסי מטען במהלך אחת הפעילויות.

לקראת תום דבריו נשאל סא"ל שמש אודות הקשר עם המתיישבים. לדבריו מדובר בקשר טוב מאוד שנשמר תוך שיתוף פעולה וחיבוק שמוענק ללוחמים מצידם של התושבים. שמש מדגיש כי יחס זה קיבלו חייליו בכל גזרה בה היו ביהודה ושומרון במרוצת השנה וחצי האחרונות.