גדוד שמשון מציג: הצצה לאימון לוחמת שטח בנוי

לוחמי גדוד שמשון מעניקים לנו הצצה מצולמת לתרגיל הלש"ב האחרון שקיימו בבסיס צאלים. "הלוחמים הפגינו נחישות, ניתוח שטח ותחבולנות".

שמעון כהן,  פרסום ראשון: כ"א בכסלו תשע"ד, 24/11/13 17:06

פורסם ב: חדשות ערוץ 7

לכתבה המקורית – לחץ כאן

יכולת מרשימה הפגינו לוחמי גדוד שמשון של חטיבת כפיר במהלך אימון לוחמה בשטח בנוי שהתקיים לאחרונה בבסיס צאלים.

על חשיבותו של האימון אומרים בגדוד כי "לחימה מסוג זה מכילה בתוכה אתגרים משמעותיים ועל הלוחם לדעת להתמודד עם כל תרחיש שעשוי להפתיע אותו בעת לחימה. האתגרים הם רבים ובין היתר כוללים נוכחות של אזרחים בשטחים הבנויים, שדה ראייה מוגבל שמקשה על התמרון בשטח ומקומות מסתור רבים המשמשים את האויב ומהווים לו יתרון".

"התרגיל שאתם רואים דרש מהלוחמים ביצועים ברמה גבוהה והבנה מעמיקה של לחימה בשטח בנוי והאתגרים של לחימה מסוג זה. הלוחמים הפגינו נחישות אמתית, ניתוח איכותי של השטח, תחבולנות ומקוריות על מנת לסיים את התרגיל על הצד הטוב ביותר ובהחלט הצליחו במשימה זו", סיפר מפקד גדוד שמשון, סגן אלוף דותן רובנר.

עוד הוסיף סא"ל דובנר ואמר כי "מתוך הבנה שלחימה בשטחים בנויים זו הלחימה הרלוונטית והעכשווית שהלוחמים עשויים להתמודד איתה במלחמה הבאה, חשוב לאמן את הכוחות היטב על מנת לעמוד בכל משימה שתעמוד בפניהם ולצלוח כל אתגר".

 

צעירה ומבוקשת: מאות התגייסו הבוקר לחטיבת כפיר – 19.11.13

המפקד, אל"מ אשר בן לולו, יקבל את פניהם של פקודיו החדשים בבקו"ם: "אנו מתקשטים ושמחים מאוד". ומה מצפה להם? מסלול מאתגר ומסע כומתה ארוך במיוחד. "יהיה קשה אבל הדרגתי"

מאת: יאיר אלטמן, מערכת וואלה! חדשות

מאות מתגייסים ייכנסו הבוקר (שלישי) בשעריו של בסיס הקליטה והמיון בתל השומר, ויצטרפו למשפחת חטיבת כפיר. החטיבה, הצעירה והגדולה בצה"ל, מוכרת במסגרתה הנוכחית מאז 2005. עבור אלוף-משנה אשר בן לולו, מפקד החטיבה הטרי, מדובר בלא פחות מיום חג. "אני מתחיל את הבוקר שלי ב-07:30 בבקו"ם, אבוא לפגוש את החיילים החדשים ולברך אותם", סיפר אמש. "אנו מתקשטים ושמחים מאוד".

עבודת החי"ר אינה חדשה לבן לולו. הוא עצמו התגייס לפני 24 שנים לפלוגת חי"ר ממוכן שהרכיבה בהמשך את הגדוד הראשון של כפיר. בן לולו, תושב מודיעין, נשוי ואב לשלושה, שימש בעברו מג"ד חרוב בתקופת מבצע "חומת מגן", היה שותף לכיבושה של העיר שכם, ובהמשך היה מפקד חטיבת אלכסנדרוני וכן האחראי על כל אימוני יחידות המילואים.

גיוס חיילים לנח“ל החרדי

המח"ט יהיה שם. בסיס הקליטה והמיון בתל השומר (צילום ארכיון: נמרוד סונדרס)

"חשוב להבין כי חטיבת כפיר היא קודם כל חטיבת חי"ר מתמרנת, ששמה לה ליעד להיות חטיבה גמישה ורלוונטית לכל זירות הלחימה", הסביר בן לולו. לדבריו, "התוספת היא באימונים ספציפיים בשטח אורבני". המח"ט סבור כי שדה הקרב שבו ייתקלו הלוחמים העתידים יהיה ברווי לוחמת גרילה וטרור ופחות במפגשים עם טורי טנקים משוריינים: "אנו נראה אויב שמשתמש בשטחים אורבני. העורף יהיה במקלטים, ובכדי לקצר זאת עד כמה שאפשר הגדודים שלנו יצטרכו להיכנס במהירות למרחבים כפריים ומורכבים בכדי לטהר אותם מירי תלול מסלול ומהאויב".

לוחמי חטיבת כפיר

"חטיבה גמישה ורלוונטית לכל זירות הלחימה". לוחמי כפיר באימון (צילום: דובר צה"ל)

"לא יכולים לקבל את כולם"

מרבית פעילותה של החטיבה אכן נעשית בביטחון שוטף בשטחי יהודה ושומרון, אולם בתכניות החירום היא משולבת בכל זירה אפשרית, מצפון ועד דרום. בחטיבה עם הכומתה המנומרת ניתן למצוא את כל "עמך ישראל". מתוך ששת גדודיה, אחד ידוע בשם "נצח יהודה" – והוא זה של הנח"ל החרדי. לצד זה ניתן למצוא בני קיבוצים, תושבי פריפריה ומרכז, דתיים וחילונים ואת כל מגוון האוכלוסייה. הביקוש, מסתבר, רב מההיצע. "יש לנו עשרות מקרים של אחים שבאים בעקבות אחים משום שנוצרה פה סוג של מסורת", מספר בן לולו בגאווה. "לצערנו, אנו לא יכולים לקבל את כולם".

לוחמי חטיבת כפיר

שבעה חודשי טירונות ואימונים מפרכים. לוחמים מחטיבת כפיר (צילום: דובר צה"ל)

 על מנת להתקבל לחטיבה, נדרש פרופיל חי"ר (82 ומעלה) ויש לבקש זאת בשאלון ההעדפות. מסלול הלוחם כולל שבעה חודשי טירונות והכשרה בבסיס הטירונים של החטיבה, אימונים הכוללים לחימה בשטח בנוי, מסעות ולחימה בנגמ"שים.

"למתגייסים מצפה מסלול מאתגר", אומר מפקדם החל מעוד שעות בודדות. "חלקו יהיה קשה אבל הוא יהיה הדרגתי, מלווה בחניכה, ביחס הוגן ובטיפול נכון בפרט. בסוף הלוחמים שמתגייסים מחר יגיעו למסע כומתה של 74 קילומטרים, הארוך בצה"ל. אבל את זה נבנה מאפס".

כששואלים את אל"מ בן לולו על ערכיה של החטיבה, הוא יודע לספר על דוגמה מהימים האחרונים – זו של יצחק מימון, קצין החטיבה שהשתלט על המחבל באוטובוס בעפולה שבו נרצח טוראי עדן אטיאס ובכך מנע פיגוע גדול יותר. "האירוע הזה הוא תמצית ערכי החטיבה", מסכם בן לולו, "חתירה למגע וניסיון לסכן את עצמך, אך באותה עוצמה שהיד מחזיקה את הרובה והסכין, אנו יודעים גם לגלות את האיפוק".

ראש לאריות: חטיבת כפיר מקבלת מתגייסים חדשים 19.11.13

יום שלישי לעונת הגיוסים והבוקר הגיעו לבקו"ם המוני מתגייסי החטיבה המנומרת – חטיבת כפיר. היינו בבקו"ם, צילמנו את המתגייסים וכמובן שהבאנו ברכות ממפקד בסיס ההכשרות ומהחבר'ה בשטח. שיהיה בהצלחה!

מערכת פז"ם | פורסם 19/11/13 16:52:22

לכתבה המקורית – לחץ כאן

אחרי שהבקו"ם כבר ראה את המתגייסים המורעלים של גולני, קרקל, גבעתי ואיסוף קרבי, היום (ג'), הגיע תור חטיבת הכומתות המנומרות – כפיר.

רחבות המתגייסים בארבעה מוקדים שונים התמלאו הבוקר בעשרות מתגייסים ובבני המשפחות שלהם לבוקר שכולו התרגשות לקראת העלייה על מדים והגיוס לצה"ל. המתגייסים שמגיעים לחטיבה שבעבר הייתה פועלת רק בשטחי יהודה ושומרון, יגיעו הערב לחטיבה שכבר פועלת בכל הגזרות השונות ולמעשה, לחטיבת החי"ר הסדירה הכי גדולה בצה"ל.

 גיוס כפיר

הפרידה מהאחות הקטנה. כמה מרגש
צילום׃  מקסים גולובנוב, גליץ

חוץ מהחברים ומבני המשפחות עצמם, גם בבסיס ההכשרות של החטיבה עלה מפלס ההתרגשות לקראת הקליטה של חיילים חדשים. שוחחנו עם סא"ל אריה שחורי, מפקד הבסיס שסיפר לנו מה צפוי לחב'רה בחצי השנה הקרובה. "הם נכנסים להכשרה של ששה וחצי חודשים. כמו כל חטיבות החי"ר האחרות. הם יתחילו עם שלושה חודשים של אימון יסוד שיעסוק בקליעה, שדאות, כושר גופני וכושר קרבי. חודשיים אחר כך יבנו את המסגרות של הלחימה ולקראת הסוף יכנסו לשבוע מלחמה עם שריון, מסוקים ועוד יחידות בצבא. מדובר בשבוע מאוד אינטנסיבי שבו הם ילחמו בתרחישי מלחמה כאלו ואחרים ובסוף ההכשרה הם יעברו מסע כומתה של 70 ק"מ – מסע הכומתה הכי ארוך בצה"ל שבסופו הם יקבלו את הכומתה המנומרת".

בפיו של שחורי גם ברכות חמות למתגייסים. "אני מברך אותם על זה שהם בחרו בדרך נכונה ומאוד טובה. כל אחד מהם בחר בזה. אני מאחל להם שילמדו להיעזר אחד מהשני ושיהנו מכל מה שהחטיבה יכולה להציע להם. זו הולכת להיות חוויהה מעניינת ומאתגרת שכדאי להוציא ממנה את המיטב".

גיוס כפיר

בעירי היו שתי עלמות…
צילום׃  מקסים גולובנוב, גליץ
גיוס כפיר
החברים ליציאות בסופי השבוע
צילום׃  מקסים גולובנוב, גליץ
גיוס כפיר
מגישים אותו היישר לידי צה"ל
צילום׃  מקסים גולובנוב, גליץ
גיוס כפיר
כמובן שכולם קיבלו מאיתנו מתנת גיוס
צילום׃  מקסים גולובנוב, גליץ
גיוס כפיר
הנה אני בא!
צילום׃  מקסים גולובנוב, גליץ
גיוס כפיר
המ"צ הראשון בשירות שלי
צילום׃  מקסים גולובנוב, גליץ
גיוס כפיר
אין כמו אהבה של אמא
צילום׃  מקסים גולובנוב, גליץ
גיוס כפיר
הגעגועים מתחילים מעכשיו
צילום׃  מקסים גולובנוב, גליץ
גיוס כפיר
יש חברים שכבר עברו את זה. יש עם מי להתייעץ
צילום׃  מקסים גולובנוב, גליץ
גיוס כפיר
לבושים חגיגי לרגל המאורע
צילום׃  מקסים גולובנוב, גליץ
גיוס כפיר
גיוס לצה"ל, לא משחק של הפועל
צילום׃  מקסים גולובנוב, גליץ
גיוס כפיר

סגולה לדרך צלחה
צילום׃  מקסים גולובנוב, גליץ
לאלבום התמונות המלא של גיוס חטיבת כפיר 19.11 בעמוד הפייסבוק

הקצין שניטרל את המחבל מספר על הדקות שאחרי פיגוע הדקירה בעפולה

 "דרכתי את הנשק והמחבל השליך את הסכין"

כשסג"ם יצחק מימון המתין לאוטובוס בתחנה המרכזית בעפולה, הוא שם לב לעימות חריג בתוך האוטובוס. הוא מיהר לפעול ודרך את הנשק אל עבר המחבל שבדיוק סיים לדקור את עדן אטיאס ז"ל. היום הוא מספר על אותם הרגעים: "אנחנו בתור לוחמים נמצאים דרוכים לכל אירוע"

יעל ליבנת | אתר צה"ל | פורסם 14/11/13 14:17:23

פורסם ב: "פז"ם"

לכתבה המקורית – לחץ כאן

הקצין שנטרל את המחבל בעפולה
מיד כשהוא הבחין שמשהו לא כשורה, הוא מיהר לפעול. למרבה הצער, זה כבר היה מאוחד. סג"ם מימון
צילום׃  דובר צה"ל

 

סג“ם יצחק מימון, מפקד מחלקה בפלוגת המסלול של גדוד "נצח יהודה" בחטיבת כפיר אשר ניטרל את המחבל שרצח אתמול (רביעי) בפיגוע דקירה בעפולה את החייל טוראי עדן אטיאס ז“ל, מספר לאתר צה“ל על הרגעים בהם פעל בקור רוח נגד המחבל.

"מיד כשהבנתי שמדובר בפיגוע, דרכתי את הנשק, לקחתי אחריות על האירוע ונטרלתי את המחבל", מספר סג“ם מימון. הוא מספר כי נסע בשעות הבוקר מבית שאן לעפולה, ובהגיעו לתחנה המרכזית המתין לקו 823. "לפתע זיהיתי עימות חריג דרך השמשה הקדמית, כשאני עומד מחוץ לאוטובוס", סיפר סג"ם מימון, "מיידית רצתי לאוטובוס והבנתי שמדובר במחבל שדקר חייל, כשאני עוד רואה את הדקירה האחרונה, וידעתי שמדובר בפיגוע. מיד דרכתי את הנשק והמחבל השליך את הסכין על הרצפה וקפא במקום". המ"מ הוסיף כי "האיום המידי חלף והסגרתי את המחבל לכוחות הביטחון".

סג"ם מימון הבהיר כי בתוך שניות הוא עצר את המחבל והעביר אותו לכוחות הביטחון שהיו במקום, להמשך טיפול האירוע. "אנחנו בתור לוחמים נמצאים דרוכים לכל אירוע, עם נשק מקדימה, ומחכים לאירוע. ברגע שדבר כזה קורה אנו יודעים מידית כיצד לתפעל אותו ולסיים אותו", הוא ציין.

כאמור, טוראי עדן אטיאס, בן 19 מנצרת עילית, נרצח בדרכו לבסיס "מחנה 80" בפיגוע הדקירה אשר אירע בתחנה מרכזית עפולה. הוא הובא למנוחות אמש בשעה 23:00 בבית העלמין הצבאי בנצרת עילית. צוות מגן דוד אדום שהוזעק למקום פינה את החייל לבית החולים העמק בעפולה, כשהוא סובל מדקירות בכל גופו ומפצע עמוק בצווארו. לאחר מאבק ממושך על חייו, טוראי אטיאס נפטר מפצעיו.