מפקד חדש לחטיבת כפיר: אל"ם אשר בן לולו נכנס לתפקידו

מחליף את אל"ם אודי בן מוחא, שבפיקודו הפכה כפיר לחטיבה מתמרנת באופן מלא, ושיתמנה לראש המטה של פיקוד הדרום

תאריך: 25/07/2013, 21:00         מחבר: דנה פטרוב, אתר צה"ל    logo atar zahal

לכתבה המקורית – לחץ כאן

אל"ם אודי בן מוחא סיים היום את תפקידו כמח"ט כפיר והעביר את הפיקוד על החטיבה לאל"ם אשר בן לולו. אל"ם בן מוחא צפוי להתחיל בקרוב בתפקידו כראש מטה פיקוד הדרום.

"התקופה הזאת הייתה מאוד משמעותית, כי במהלכה כפיר הפכה לחטיבה מתמרנת בדומה לשאר החטיבות בצה"ל. עמדנו יפה בתרח"ט ברמת הגולן ואנחנו מוכנים גם לכל תרחיש בעזה", אמר אל"ם בן מוחא לאתר צה"ל. "חשוב לי לציין שלא הייתי פה לבד בשביל לעמוד באתגר, היו איתי עשרות אנשים טובים  וההצלחה היא הצלחה משותפת לכולם. היום החטיבה מוכנה למלחמה, ואנחנו מאוד גאים באנשים שלנו ובמשימה שלנו. שיא נוסף מבחינתי הוא שדרת הפיקוד שהתפתחה כאן, של מפקדים שכולם משכמם ומעלה".

טקס החילופין. צילום: יהודה ארי גרוס, דובר צה"ל

טקס החילופין. צילום: יהודה ארי גרוס, דובר צה"ל

 

המח"ט הנכנס, אל"ם אשר בן לולו, החל את דרכו הצבאית בפלוגת חרמ"ש ושימש בעבר כמפקד המרכז לאימונים באש במל"י, גדוד חרוב ועוצבת חירם. "כפיר עברה תהליך מעורר גאווה", אמר אל"ם בן לולו. "הצלחות הלוחמים והמפקדים ובעיקר ההישגים המבצעיים הביאו את קברניטי הפיקוד לבנות עוד ועוד גדודים, גדודים שהיה לי הכבוד לפקד על אחד מהם ושתרמו תרומה משמעותית להכרעת הטרור באוי"ש. אני גאה לקבל את הפיקוד על החטיבה ומודע לאחריות העצומה הן בשגרה והן בחירום. אנחנו נמשיך יחד את תנופת העשייה בשקט ובבטחה".

אל"ם בן לולו קיבל היום את הפיקוד על הגדולה בחטיבות החי"ר של צה"ל. השבוע ציינה חטיבת כפיר שבע שנים להווסדה. "כפיר חטיבה צעירה אך מעולה", ציין מפקד עוצבת הפלדה לה כפופה החטיבה, תא"ל מוטי ברוך. "בשנים שבהן אל"ם בן מוחא פיקד על החטיבה היא התפתחה רבות. חייליה ומפקדיה מצטיינים בקורסים השונים בצה"ל, והשנה היא הגיעה לשיא בתרח"ט ברמת הגולן, שהיה מאתגר אך מוצלח מאוד".

מתחת לפני השטח: לוחמי כפיר תרגלו קרב תת-קרקעי

 גדוד לביא התאמן בלת"ק עם רובוטים ויחידות מיוחדות כחלק מהרחבת טווח הפעולה של חטיבת כפיר: "ברור לנו שהחטיבה תצטרך להתמודד עם הרבה צורות לוחמה"
תאריך: 22/07/2013, 14:50         מחבר: דנה פטרוב, אתר צה"ל
ewew
  התרגיל בבא"פ לכיש, שבוע שעבר. צילומים: תיעוד מבצעי, דובר צה"ל

באוויר, בים, ביבשה – וגם מתחתיה: הפלוגה המבצעית של גדוד לביא, השייך לחטיבת כפיר, תרגלה השבוע לוחמה תת קרקעית. האימון, אשר ארך שבוע, התקיים בבא"פ לכיש (בסיס האימונים של פיקוד צפון) ונועד להכשיר את הלוחמים, שמתמחים בעיקר בשטחי איו"ש, ללחימה בכלל המתווים. "אנחנו מבינים שבמלחמה הבאה החטיבה תצטרך להתמודד עם סוג אחר של אויב", הסביר מפקד הפלוגה המבצעית, רס"ן ברוך רם. "לכן אנחנו חייבים להתעסק בלוחמה בשטח סבוך, שהוא שטח צפוף מבחינת צמחייה, בשטח בנוי ובתת קרקע. יתכן מצב שבו נדרש להתמודד עם שלושת המתווים האלה בלחימה אחת".

המתווה התת-קרקעי מביא עמו אתגר גדול, עקב הקושי לדעת המתרחש בשטח, לצד מרחב תנועה מוגבל מאוד. אתגרים אלו מחייבים שיטות לחימה מקצועיות וייחודיות- הכוללת חבירה לכוחות מיוחדים וכניסה ועם ה"אייבול", מצלמה בצורת כדור אשר סורקת את השטח ב-360 מעלות.

11947

 "בהתחלה צריך לסרוק את השטח עם ה"אייבול" בשביל לוודא שאויב לא הניח מטעני חבלה בתעלה", תיאר רס"ן רם. "אחרי שנכנסים צריך להתקדם בזהירות בגלל שמדובר בשטח סגור, כמו מסדרון עם הרבה חדרים בצדדים. צריך לעבוד בצורה מאוד מקצועית- אם יש אויב באחד החדרים הפגיעה שלו יכולה להיות קשה ולהביא להרבה פצועים".

חטיבת כפיר תופסת כעת קו בגזרת הר חברון, והפלוגה עלתה לאימון ייעודי של שבוע על מנת לשמור על הכשירות. "אנחנו מכינים את הכוח ללחימה תוך כדי הבט"ש. בפלוגה יש מחלקת חוד, מחלקת חבלה ומחלקת לת"ק (לוחמת תת-קרקע- ד.פ), ובמהלך האימון כל מחלקה התעסקה בייעוד שלה", סיפר רס"ן רם. "היה אימון מעולה, של מחלקה מאוד מקצועית שעשתה הרבה אימונים בעבר, אבל ברגע שיש את הפלטפורמה והאבזור של בא"פ לכיש זה מעלה את הרמה. חשוב לשמור על דריכות, שיהיו מקצועיים ומוכנים בתחום שלהם. בנוסף הם עשו גם אימוני נשק, שטח פתוח, זריקת רימונים וקרב מגע – כל מה שיחידת חי"ר צריכה".

11946

חטיבת כפיר החלה את דרכה לפני שבע שנים כחטיבת חי"ר ייעודית לאזור יהודה ושומרון. כיום היא מהווה את חטיבת החי"ר הגדולה בצה"ל, ולוחמיה מאומנים בלחימה בכל מתווה שטח, מהצפון ועד הדרום. "לפני חמישה חודשים ערכה החטיבה אימון אופרטיבי ברמת הגולן, ואנחנו ממשיכים להיות מוכנים לכל איום", אמר רס"ן רם. "היום ברור לנו שהחטיבה תצטרך להתמודד עם הרבה צורות לחימה. בעמוד ענן הוקפצנו לעזה. פעם היו מסתכלים על כפיר ואומרים שיקחו לנו הרבה שנים להגיע למצב הזה. אני חושב שיחסית לשבע שנים ההספק שלנו מרשים מאוד".

גיוס לחטיבת כפיר החל הבוקר: כבר לא רק איו"ש

מה מצפה לחיילים החדשים? מדי גיוס, אחד מהמ"כים שיפקדו על הלוחמים יפרט אודות המסלול שעוברים ביחידה. והיום: החטיבה המנומרת

תאריך: 23/07/2013, 07:30         מחבר: נעם ויטמן, אתר צה"ל
logo atar zahal
את דרכו לפיקוד מצא סמל אוריין בן ציון בדרך ייחודית. הוא התגייס לכפיר, חדור במוטיבציה לצאת לגיבוש לעוקץ ולשרת ביחידה. "לפני הצבא התאמנתי המון וגרמתי לשברי מאמץ, מה שמנע ממני לצאת לגיבוש", נזכר סמל בן ציון "כל הטירונות נלחמתי כדי לצאת לגיבוש ובסוף קיבלתי אישור לצאת לגיבוש של מחזור אוגוסט".

סמל בן ציון יצא להכנה לגיבוש, יחד עם טירוני אוגוסט, כשהוא כבר מספר חודשים בצבא. "פתאום ראיתי טירונים חדשים, והרגשתי כמו מעין מורה דרך – לקחת אותם מאפס ולהכיר להם את הצבא", הוא סיפר. "הרגשתי המון סיפוק מכך והבנתי שאני לא רוצה להיות בעוקץ, אלא מפקד כיתה בגדודים בכפיר".

11950

סמל אוריין בן ציון. "הבנתי שאני לא רוצה להיות ב'עוקץ', אלא לפקד בכפיר"

סמל בן ציון יצא לקורס מ"כים מוקדם, והיום הוא משמש כמפקד כיתה של המחזור הראשון שלו בכפיר. "זו אחריות מאוד גדולה. אתה מקבל לידיים חיילים ואתה זה שאחראי עליהם מהבוקר ועד הלילה, לדאוג לכל דבר קטן, לדברים הכי בסיסיים", הוא הסביר.

על היום הראשון שלו בתפקיד הוא מספר כי "זו הייתה התרגשות עצומה. זה שינוי עצום, מעבר מחייל למפקד שמשמש כסוג של האבא והאמא של הטירונים. ממצב של דאגה לעצמך אתה צריך לדאוג לעוד 10 חיילים שלא מבינים כלום על הצבא ואתה צריך ללמד אותם איך להפוך ללוחמים".

לטירונים החדשים דואגים מפקדי הכיתות של החטיבה לספר סיפורי מורשת קרב על אירועים בולטים שהתרחשו, ובכך להעלות להם את המוטיבציה ולבנות גאוות יחידה. "הסיפורים מראים שהחטיבה מבצעית ושיש הצלחות מבצעיות וכמעט כניסה לעזה", הוא סיפר על החטיבה שכבר מתכוננת לתרחישים גם בפיקוד צפון ובדרום. "כפיר היא יחידה שתופסת את איו"ש, וכולם יודעים שזה אזור שיש בו הרבה פעילות ו"אקשן". זה באמת מראה להם שאנחנו חטיבה מבצעית לכל דבר".

לקראת גיוס אוגוסט 13' של החטיבה, אמר סמל בן ציון כי "הטיפ הכי גדול שאני יכול לתת להם הוא שהם יהיו סגורים על למה הם באמת באים. יש הרבה קשיים בהכשרה וצריך להיות ממוקדים ונעולים על המטרה".

11951

"אני מאחל להם המון הצלחה. הם נכנסים למסגרת שתשנה להם את החיים, אז שיתנו את כל מה שהם יכולים", איחל סמל בן ציון, "למי שחושש לפני הגיוס – בסוף אתה עובר הכל ואין מה לפחד. יש סגל שלם שיעזור לעבור את כל הקשיים והמון חברים שילוו אותך לכל החיים". להורים, המודאגים אפילו יותר, הוא הסביר כי "החיילים בידיים טובות, המפקדים והסגל יעשו הכול כדי שהחיילים יחזרו מרוצים הביתה עם חיוך על הפנים ביום שישי, אין מה לדאוג".

עצרת חטיבת כפיר – 18.7.13 – סרטון

היינו יחד עם חיילי החטיבה שנטלו פסק זמן משגרת האימונים ופעילות הבט"ש השוחקות לטובת השתתפות בעצרת החטיבה שעמדה בסימן מעבר החטיבה מינקות לבשלות מבצעית.

יאמר מייד לזכותם של המארגנים כי למרות האיפוק והצניעות המאפיינים את החטיבה לאורך כל הדרך ובמיוחד בימים אלו של קיצוצים נרחבים בתקציבי הבטחון, הרי שהעצרת היטיבה לשקף את רוח החטיבה על כל גוניה בין אם במערכונים, בשירה או בסרטי תדמית.

משק כנפיו של  מפקד החטיבה אל"מ אודי בן מוחא, ניכר לחיוב באופן בולט בעצרת, כמו גם בחטיבה שעוצבה בשנתיים האחרונות עפ"י דרכו, אמונתו ומקצועיותו  הראויות לציון.

חטיבת כפיר אשר קמה כאגד 900 הפכה מערב רב של גדודי חי"ר לחטיבת חי"ר אורגנית, מבצעית ומתמרנת הפועלת באופן שוטף בכל גזרות הבט"ש והלחימה, מתאמנת ומכינה את עצמה לכל מתווה לחימה אפשרי.

הסרטון המצורף צולם באופן חובבני והוא כאן בכדי לתת קצת טעם וגרוי לחומר שיועלה בהמשך.

אתכם ושלכם, עמותת הלוחמים כפיר